Rosatom plánuje do roku 2024 provozovat větrné elektrárny o výkonu 1,2 GW

DomůVětrné elektrárnyRosatom plánuje do roku 2024 provozovat větrné elektrárny o výkonu 1,2 GW

Dceřiná společnost ruského Rosatomu, společnost VetroSGC-2 JSC, a Gazprombank oznámily uzavření další dohody o financování projektů větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 340 MW. Větrné elektrárny plánované v rámci této spolupráce mají být zprovozněny do prosince 2022.

V rámci dohody má Gazprombank během 12 let poskytnout VetroSGC-2 finance na realizaci projektů ve výši celkem 40 miliard rublů. Gazprombank má výměnou mimo jiné získat 49,5% podíl ve společnosti VetroSGC-2. Kontrolní podíl ve společnosti VetroSGC-2 zůstane ve vlastnictví Rosatomu.

Gazprombank od roku 2017 spolupracuje s Rosatomem na financování jeho prvního projektu obnovitelných zdrojů. Z tehdy dohodnutých celkem 660 MW bylo 360 MW již uvedeno do provozu. Zbývajících 300 MW má být zprovozněno do konce tohoto roku. Do roku 2024 plánuje Rosatom provozovat obnovitelné zdroje o celkovém výkonu přibližně 1,2 GW.

Pro realizaci větrných projektů Rosatom vytvořil speciální divizi pro projekty větrné energie, NovaWind. Společnost se zaměřuje na výrobu a výstavbu vlastních větrných turbín. Dvě z největších větrných elektráren ve vlastnictví společnosti jsou již v provozu, další čtyři mají být zprovozněny letos. První z projektů realizovaných společností VetroSGC-2 již obdržel stavební povolení. Větrná elektrárna „Medvezhenskaya“ má mít celkový instalovaný výkon 60 MW a má se skládat z 24 větrných turbín, každá o výkonu 2,5 MW.

„Závazek k udržitelnému rozvoji je v souladu s globálními trendy je zakotven ve strategii ROSATOM. Snažíme se maximalizovat podíl zelené, udržitelné součásti našeho produktového portfolia. Díky minimálním emisím skleníkových plynů za zelené zdroje považujeme jak výrobu z větru, tak jadernou energii. Je pro nás důležité, aby koncoví uživatelé a trh jako takový rovněž vnímali naši práci z hlediska udržitelného rozvoje, a považovali naši výrobu za ekologickou a zaměřenou na zlepšování kvality lidského života. Dohoda s Gazprombank je pro nás vynikající zkušeností a potvrzuje naše strategické přístupy k podnikání. Doufáme, že se různé formy zeleného financování stanou pro ROSATOM běžnou praxí, “ – Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele Rosatom..

Zdroj úvodního obrázku: Jeanne Menjoulet

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují