Domů
Větrné elektrárny
Tři provozovatelé přenosových soustav podepsali dohodu o rozvoji elektrizační soustavy v Severním moři
Vizualizace Wind Power Hub. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Tři provozovatelé přenosových soustav podepsali dohodu o rozvoji elektrizační soustavy v Severním moři

Provozovatelé přenosové soustavy Německa (TenneT TSO), Nizozemska (TenneT) a Dánska (Energienet) včera podepsali třístrannou dohodu o rozvoji rozsáhlé evropské elektrizační soustavy pro obnovitelné zdroje v Severním moři. Tento takzvaný "North Sea Wind Power Hub" má potenciál do roku 2050 dodávat do okolních zemí elektřinu z offshore větrných elektráren o výkonu 70-100 GW.

Záměrem je vytvořit velký přípojný bod pro tisíce budoucích větrných elektráren v Severním moři. Projekt větrného uzlu v Severním moři na místě s mělkými vodami a optimálními větrnými podmínkami by mohl umožnit přechod na novou energetiku a zároveň ji učinit pro evropské spotřebitele cenově dostupnou, uvádí TenneT v tiskové zprávě.

Tento důležitý krok k vytvoření širokého konsorcia byl učiněn za přítomnosti evropského komisaře pro energetickou unii Maroše Šefčoviče. Mel Kroon, generální ředitel společnosti TenneT, a Torben Glar Nielsen, technický ředitel společnosti Energinet, podepsali dohodu, jejímž cílem je prozkoumat proveditelnost jednoho nebo více umělých ostrovů neboli tzv. "Power Link Islands".

"Tato spolupráce se společností Energinet je pozvánkou pro provozovatele přenosových soustav ze zemí Severního moře i další infrastrukturní společnosti, aby se k této iniciativě připojily. Konečným cílem je vytvořit pevnou koalici společností, díky níž bude evropská energetická transformace proveditelná a cenově dostupná," uvedl generální ředitel společnosti TenneT, Mel Kroon.

Lokality v Severním moři, jako je Dogger Bank, disponují mělkými vodami a optimálními větrnými podmínkami pro offshore větrné elektrárny. Plán má potenciál pro realizaci větrných parků o celkovém instalovaném výkonu 70-100 GW, které by mohly být připojeny k jednomu nebo více ostrovům Power Link. Jeden ostrov Power Link by mohl umožnit výstavbu až 30 GW větrných elektráren na moři.

Elektřinu vyrobenou ve větrných elektrárnách bude následně možné prostřednictvím HVDC kabelů přenášet do všech zemí sousedících se Severním mořem: Nizozemska, Dánska, Německa, Spojeného království, Norska a Belgie.

Přenosové kabely budou současně fungovat jako propojovací vedení mezi energetickými trhy výše uvedených zemí. Kromě přenosu větrné energie do připojených zemí umožní propojení těmto zemím obchodovat s elektřinou.

Takové řešení se v současnosti nachází již mezi Německem a Dánskem, které propojilo obě země s větrnou elektrárnou Kriegers Flak, a stalo se tak prvním propojením tohoto druhu na světě.
"Vybudování jednoho nebo více umělých ostrovů uprostřed Severního moře zní jako projekt science fiction, ale ve skutečnosti by to mohl být velmi efektivní a cenově dostupný způsob, jak mohou země Severního moře uspokojit budoucí poptávku po větším množství elektřiny z obnovitelných zdrojů," řekl Torben Glar Nielsen, technický ředitel společnosti Energinet.

První ostrov v roce 2035?

Společnosti TenneT a Energinet (stejně jako další strany, které se budou chtít připojit) stráví několik let zkoumáním podrobností a potenciálu jednoho nebo více ostrovů Power Link. Pokud se provozovatelé přenosových soustav rozhodnou v projektu pokračovat, mohl by být takový ostrov vybudován přibližně do roku 2035.

Při přípravě lokalit pro rozsáhlé offshore větrné farmy a větrný energetický uzel v Severním moři budou spolupracující strany brát v úvahu dopad na mořskou flóru a faunu. Společnosti TenneT a Energinet zdůrazňují, že budou v úzkém kontaktu s přírodními a ekologickými organizacemi. První "rychlý průzkum" vlivu na flóru a faunu na Dogger Bank ukazuje jak příležitosti, tak potenciální rizika pro živočichy a biologickou rozmanitost.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
josef
13. prosinec 2021, 10:22

Ano vývoj dle očekávání. Vyřadit konkurenci v podobě jádra nahrabat evropské dotace a zabrat si výrobu el. energie pro sebe, protože státy co nemají moře jako my OZE nemají.

Milan Vaněček
13. prosinec 2021, 10:38

Pane Josef, ČEZ a ČEPS se mohou k tomu připojit,

stejně tak jako se k tomu v budoucnosti určitě připojí Poláci.

Máte pravdu, že to vyřadí konkurenci (drahého) jádra.

V EU můžete rovnoprávně investovat i mimo svůj stát, to snad víte?

Ano, ČR potřebuje větrné elektrárny, na našem území i mimo naše území (včetně moří na severu).

heap
13. prosinec 2021, 10:58

A to si k těm našim elektrárnám u Severního moře koupíme pozemky a natáhneme naše dráty?

Jan Veselý
13. prosinec 2021, 11:27

ČEZ, EPH, Sev.En a kdokoliv další může koupit elektrárny kdekoliv v EU. Stejně tak se ČEPS může domluvit s Tennetem a 50Hertz na přenosových kapacitách a odstranění úzkých míst v systému, třeba u přeshraničních vedení.

A to vše bez nějakých imaginárních "my" a výkřiků o pozemcích a tahání drátů.

heap
13. prosinec 2021, 12:09

My Češi, stejně jako Vaněčkovi Poláci, nevím co se vám na tom nezdá.

No já jenom jak chce pan Vaněček transportovat tu strašně levnou energii. A ono stačí se "domluvit". Tak to je bezva, to se mi ulevilo.

A na volné ploše pro investice do elektráren se Česká republika taky se zeměmi kolem Severního moře jen tak domluví. Tak to pak jo, nemám už žádné výhrady.

josef
13. prosinec 2021, 12:10

Volné přenosové kapacity si CEPS může koupit to ano možná tak mezi 2 a 3 hodinou v noci a nebo když nefouká. A také VTE si může v tom severním moři koupit stejně jako vy si můžete u nás koupit zemědělské pozemky akorát v praxi Vám je nikdo neprodá a když tak za 10 násobek ceny a stejně je to s těmi elektrárnami oni je klidně prodají když jim ČEZ zaplatí jejich cenu + celý zisk co na tom budou mít a jaká pak bude cena el. energie u nás určitě bude za babku že....

Jan Veselý
13. prosinec 2021, 13:08

TenneT TSO, TenneT a Energienet se domluvili, že společnými silami vybudují propojení a dostatek přenosových kapacit na vyvedení výkonu obrovského výkonu offshore VtE. Hotové to má být někdy po roce 2035. Co brání ČEPSu, aby se podobně domluvil s 50 Hertz a s německým Tennetem? Nic, jen chuť do toho jít.

Je to na vás dva moc složité?

Emil
13. prosinec 2021, 13:31

Brání jim asi podobné "nic" jako brání Bavorsku, aby se domluvilo s Tennetem a dotáhli ten výkon do Bavorska. I to se ukazuje jako skoro neřešitelný problém, natož ještě vysvětlovat obyvatelům, že jejich pozemky poslouží k přenosu elektřiny do nějaké cizí země.

A v článku se píše, že "cílem je prozkoumat proveditelnost jednoho nebo více umělých ostrovů", který má vyrůst do roku 2035. O dostatku přenosových kapacit na vyvedení výkonu obrovského výkonu někam po pevnině se tam vůbec nic nepíše.

Ivan Novák
13. prosinec 2021, 17:36

Link v článku uvádí číslo 30 GW na ostrov (kterých může být několik). Decentralizace výroby v praxi. Hádám, že v dalším kroku rozvoje toho nápadu použijí k přenosu na pevninu supravodiče.

Jeden velký nasypaný ostrov asi vychází formálně levněji než více menších rozptýlených konvertorovych plošin. Ne že by to vůbec nešlo, ale smysl provozně chabý.

JD
13. prosinec 2021, 18:34

@Ivan Novák

TenneT má nyní 7,1 GW pro Německo ze Severního moře a z Baltu a 1,4 GW ze Severního moře pro Holandsko.

Do roku 2030 investují 10 mld EUR pro navýšení na 17 GW do Německa a 9,6 GW do Holandska.

Chtějí přidávat 2 GW linky na 525 kV (aktuálně používají 320 kV).

https://www.tennet.eu/news/detail/tennet-records-a-more-than-21-increase-in-offshore-wind-energy-transmission-and-sets-new-standard/

Bude tam nějaký poměr mezi instalovanou kapacitou a potřebným přenosovým vedením.

Pro srovnání Dogger Bank má mít v roce 2026 instalovanou kapacitu 3,6 GW a 1,2 GW HVDC.

https://www.offshorewind.biz/2021/05/04/dogger-bank-wind-farm-to-feature-unmanned-hvdc-offshore-substations/

Jan Veselý
13. prosinec 2021, 11:31

Většina zemí EU jádro odnikud nevyřadila, země EU jsou víceméně rozdělené do dvou skupin, ty, které jádro odepsaly jako technologii bez budoucnosti (viz zkušenost z výstavby ve Finsku, Francii a na Slovensku), a na země, kde se ještě věří v jaderné zítřky.

A upřímně, země kolem Severního moře by byly blbé, kdyby si nechtěly cucnout z toho OBROVSKÉHO zdroje energie, který mají po ruce.

josef
13. prosinec 2021, 14:04

To Veselý, teď s Vámi souhlasím přesně tak ti okolo severního moře by byly opravdu hlupáci kdyby nerozvíjeli v moři větrnou energetiku, jenže pro nás to bude ve výsledku znamenat jen to ,že když bude foukat tak bude v noci levnější el. energie a nebude to o tolik , protože se nevyplatí stavět linky, které budou využívány několik dní v měsíci. Jinak pro Vaší informaci bohaté země západní Evropy v nás vidí pouze levnější pracovní sílu, která může generovat zisk jejich firmám, rozhodně nemyslí v rámci EU a to jestli pro nás není společná politika životního prostředí likvidační je jim to naprosto jedno. Asi byla chyba že ČR se nesnažila Němcům zablokovat NS2, protože oni tím dostali jistý zdroj plynu a budou teď v EU prosazovat, aby všechno kromě plynu a OZE bylo v EU a označeno jako neekologické.

Tomas Urbanek
14. prosinec 2021, 00:00

Zrovna sleduju jak nemci masivne cucaji tak akorat ze vsech okolnich zemi protoze jim nefouka a kupodivu ani nesviti.

Jste s tim vetrem a sluncem uz vazne smesni. A uz to neni ani vtipne.

hlpb
13. prosinec 2021, 12:04

Představa, že ostatní zdroje budou čekat na mastodontní pomalou jadernou energetiku je úsměvná. Jaderná energetika se svou pomalostí při výstavbě se vyřazuje z energetického trhu sama. Každý rok se v Evropě nainstalují FVE a VTE, které vyrobí cca 50 TWh navíc. Kdyby chtěla JE držet s moderními zdroji krok, muselo by se v Evropě zprovoznit každý rok cca 5 nových bloků. Příklad z ČR, rok bude trvat než dostaneme cenové nabídky, pak bude trvat výběr vítěze, model financovaní a jeho schvalovaní dalších cca 5 let a když to dobře dopadne tak v roce 2029 se začne stavě. Mezitím v Evropě budou nainstalovány nové FVE + VTE, které vyrobí navíc cca 600 TWh/rok. Z toho v ČR cca 10 TWh/rok.

Vinkler
13. prosinec 2021, 14:28

pane Bláha, Vy nečetli a rozmrazili? (...takový ostrov ... do roku 2035.) Oh bystrý národ.

miro novak
13. prosinec 2021, 16:46

Vokoun Nejapny

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se