Větrné elektrárny napříč Evropou zaznamenaly v únoru díky silnému větru rekordní výrobu

DomůVětrné elektrárnyVětrné elektrárny napříč Evropou zaznamenaly v únoru díky silnému větru rekordní výrobu

Letošní zima v Evropě přeje provozovatelům větrných elektráren, které díky silnému větru pokořují rekordy ve výrobě elektrické energie. Díky výjimečně větrnému počasí tak větrné elektrárny v některých evropských zemích pokryly v únoru téměř polovinu poptávky po elektřině.

Evropské větrné elektrárny se v průběhu letošní zimy mohly těšit velmi silnému větru. Od loňského listopadu tak každý měsíc zaznamenaly rekordní výrobu. Silný byl především letošní únor, kdy větrné elektrárny vyrobily oproti únoru 2019 o více než 60 % elektrické energie navíc.

Největší výrobu zaznamenaly tradičně větrné elektrárny v Německu, které průměrně dodávaly do sítě 29,1 GW výkonu. Další v pořadí se umístily Spojené království s průměrným výkonem 9,6 GW a Francie s 8 GW.

Co se týče podílu větrných elektráren na spotřebě elektřiny v jednotlivých zemích, největší část spotřeby pokryly v Dánsku, následovaném Německem a Irskem. V Evropském měřítku se poté větrné elektrárny v únoru podílely na výrobě elektřiny z 27 %.

K dosažení vyššího podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu pomáhá synchronní propojení jednotlivých zemí v rámci kontinentální Evropy, kdy ostrovní státy jako Spojené království jsou v horší pozici.

Podíl větrných elektráren na spotřebě elektřiny v jednotlivých evropských zemích v únoru 2020. Zdroj: powerengineeringint.com

Kromě větrných elektráren počasí letos přeje i vodním elektrárnám, které oproti loňskému únoru zvýšily výrobu o více než čtvrtinu. Celkově tak výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů letos díky přívětivému počasí dosahuje významně vyšších hodnot než loni.

S relativně stabilní výrobu elektřiny z plynu tak výroba hnědo a černouhelných elektráren oproti loňskému únoru v Evropě klesla o zhruba 26 %.