Domů
Vodík
GasNet představil budoucnost plynu: biometan a vodík
Ad
GasNet představil budoucnost plynu: biometan a vodík
Zdroj: GasNet

GasNet představil budoucnost plynu: biometan a vodík

Příprava na distribuci zelených plynů, restart plynárenského řemesla a bezpečnost jako oblast, kde GasNet nedělá kompromisy - to jsou hlavní témata, která rezonovala v barvách GasNetu na letošním Sympoziu Českého plynárenského svazu.
Věříme v budoucnost plynu. Technicky je naše síť připravena už dnes na 20% příměs vodíku, na vyšším podílu intenzivně pracujeme. Na biometan jsme připraveni stoprocentně. Neobejdeme se bez nové generace plynařů a v bezpečnosti se musíme neustále zlepšovat,“ zaznělo na sympoziu z úst odborníků největšího distributora zemního plynu v České republice.

GasNet: Na biometan jsme 100% připravení

„Proces připojování výroben biometanu se nám již podařilo procedurálně vyladit a standardizovat. Aktuálně máme podepsáno 10 smluv o připojení biometanových stanic, kdy projekty jsou v různých stádiích realizace. Mediálně známé jsou například budované stanice u Litomyšle, na Karvinsku či v Mladé Boleslavi, kde plánují vyrábět biometan z organického odpadu,“ sdělila Ilona Pasková, specialistka Gas Quality skupiny GasNet.

Podle Paskové má obnovitelný biometan v ČR velký potenciál a do roku 2030 by mohl nahradit 10 až 15 % tuzemské spotřeby zemního plynu pro potřeby vytápění i silniční dopravy. „Klíčová nyní bude systematická podpora ze strany ČR a Evropské unie. Ta již počítá s masivním posílením produkce biometanu v investičním plánu REPowerEU. Důležité také je mít realisticky zpracovaný harmonogram projektu biometanové stanice, a to zejména s ohledem na časový rámec konkrétního dotačního programu,“ upozornila zájemce o výstavbu nových stanic Ilona Pasková.

Další na řadě? Vodík…

Evropa i Česká republika mají vodíkové strategie, kdy střednědobé a dlouhodobé scénáře počítají s přechodem ze zemního plynu na čistý vodík. Jak ale s vodíkem začít už v krátkodobém horizontu? Odpověď přináší takzvaný blend neboli příměs vodíku, z počátku v menších množstvích.

Míru připravenosti GasNetu na distribuci vodíku představil Pavel Auinger, manažer technického Asset Managementu:

GasNet dlouhodobě investuje do spolehlivosti, bezpečnosti a modernizace plynárenské infrastruktury. Díky tomu je naše síť technicky připravena na 20% příměs vodíku již dnes. Samozřejmě intenzivně pracujeme na tom, abychom byli schopni distribuovat i vyšší procento blendu. Naši síť jsme proto rozdělili na 217 jednotlivých komponent, které podrobně analyzujeme, s cílem je všechny přizpůsobit distribuci 100 % vodíku. Příprava na vodík je velmi komplexní problematika, na které pracujeme s ostatními týmy z GasNetu – například na legislativních a regulačních aspektech či řešíme strategii obnovy sítě. Připravujeme také pilotní projekty, na nichž chceme ukázat, že vodík není jen teorie, ale že představuje opravdu reálnou budoucnost plynárenství.“     

Nové generace plynařů, nové know-how

Zavádění nových technologií bude vyžadovat nové know-how i generace plynařů, které chceme zajistit ve spolupráci s Českým plynárenským svazem. „Proto děláme další důležitý krok, kterým je zavedení zkrácených forem studia v plynárenství pro technické obory,“ vysvětlil na konferenci ředitel speciálních prací skupiny GasNet Petr Zajíček: „Doposud jsme ve středoškolské výuce v oblasti plynárenství spolupracovali se čtyřmi školami, a to v lokalitách Pardubice, Brno-Bosonohy, Šumperk, Frýdek-Místek. V těchto školách budeme chtít udržet stávající obory. No a k tomu chceme do roku 2026 otevřít jednoleté nástavbové plynárenské obory ve všech regionech, kde GasNet působí. Aktuálně byla zahájena přípravná fáze formou pilotního projektu v Kyjově a v Kladně,“ uvedl Petr Zajíček.

Bezpečnost, bezpečnost a… Zase bezpečnost!

Budoucnost plynárenství bude vyžadovat kontinuální zlepšování v oblasti bezpečnosti.

Jako GasNet chceme být zosobněním standardu bezpečnosti nejen v energetice. Klíčem ke zlepšování je transparentnost, otevřená komunikace a digitalizace. Pro získání zpětné vazby například využíváme chatbota Arnolda a s podněty od zaměstnanců pracujeme prostřednictvím mobilní aplikace GasNet Bezpečně. Naši snahu být lídrem v bezpečnosti měříme mimo jiné koeficientem úrazovosti LTIF, který počítá počet úrazů na milion odpracovaných hodin. V roce 2021 se nám podařilo dosáhnout skvělého výsledku LTIF 0,77,“ uzavírá Network Operation Director skupiny GasNet Petr Koutný.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Peter Zachara
8. červen 2022, 10:16

pochopil som to spravne, ze si v buducnosti uvarim kavu nie na plyne, ale na vodiku? Ten vodik bude uz nevybusny? Vysvetlite mi to niekto, zadubenemu!

Petr Benda
8. červen 2022, 11:15

Nevýbušný rozhodně nebude, zemní plyn, nebo propan je také výbušný a přesto se na něm vaří dobře.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:22

Jo, ale už taky vyletěly do vzduchu biometanové výrobní stanice, kde jim ten plyn utíkal... :-)

Nebezpečnější než JE. :-P

Vladimír Šťastný
8. červen 2022, 13:36

Bude ho tam jen do 20%, to už údajně vyzkoušel ČEZ a v běžných plynových rozvodech to údajně nepůsobí žádné provozní problémy ani nebezpečné úniky. Jak jsem slyšel, tak prodávám, nebyl jsem u toho.

PetrD
8. červen 2022, 13:52

A taky to pěkně navýší odvod vody z kondenzačních kotlů:-)

Doufám, že to nebudu muset hlásit na čističce.....,:-)

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:09

Potíž je, že "ZELENÝ VODÍK" nebude. Je to ekonomický nesmysl.

Ladislav Novák
8. červen 2022, 15:06

Klídek, to je jenom další PROPAGANDA nesmyslných plánů na využití BIOplynu (není dostatek levné biomasy na jeho výrobu, vysoké náklady obecně) a VODÍKU, který se napřed taky musí vyrobit vynaložením obrovských a zcela neefektivních nákladů a množství energie, které nemáme.

Takže ano, GasNet může bijíce se v prsa vyhlašovat před hloupou vládou, že "je připraven" a požadovat dotace "pro budoucnost", ale současně musí dobře vědět, že celé šílenství "přechodu na BIOplyn a ZELENÝ (nebo jakýkoliv jinak barevný :-) VODÍK" je jeden velký nesmysl. :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516