Domů
Energetika v zahraničí
Akcionáři ABB volají po rozdělení firmy

Akcionáři ABB volají po rozdělení firmy

Po vzoru osudu velkých energetických firem v Západní Evropě to vypadá, že může dojít k rozdělení i v případě společnosti ABB. Část akcionářů si přeje rozdělit velký kolos na několik menších, flexibilnějších firem a jako první by se měla oddělit divize energetiky.

Zprávu přinesla agentura Reuters s ohledem na očekávané čtvrtletní výsledky firmy, které budou prezentovány akcionářům ve čtvrtek. Z nich má vyplývat, že největší divize společnosti je zároveň tou nejméně profitabilní. Proto se akcionáři kloní k názoru, že kvůli slabé výkonnosti divize by mělo v rámci celého ABB dojít ke zjednodušení provozu firmy.

“ABB je příliš velké a složité. Společnosti by prospělo více se soustředit na konkrétní body. Zatím jsme neviděli žádný důkaz o fundamentálním zlepšení divize energetických sítí, ani firmy jako celku.”

David Samra, manažer Artisan Partners, 5. největší vlastník ABB s podílem 1,6 %

Společnost Artisan se jako každý akcionář zaměřuje na maximalizaci ekonomického užitku a tedy je toho názoru, že by ABB měla následovat konkurenty jako Siemens a Honeywell. Siemens oddělil od svého jádra medicínské vybavení a také celý sektor větrných elektráren, které nyní stojí mimo matku. Také Honeywell, který se momentálně věnuje všemu od leteckých motorů po termostaty také bude rozdělovat své divize. Kromě těchto přímých konkurentů v nedávné době došlo k rozdělení například německého RWE, čímž vznikla dceřiná firma Innogy a o dalším rozdělení se mluví v souvislosti s ČEZ.

Snaha o oddělení největší divize, která se věnuje kromě jiného výrobě transformátorů, trafostanic a výkonové elektronice, proběhla již před 2 lety, kdy na rozdělení tlačil druhý největší akcionář Cevian Capital. V té době ABB tlak na rozdělení ustála, otázka jak dopadne nyní. Divize energetiky generovala v roce 2017 tržby v objemu 10,4 miliard USD, což je 30 % tržeb celého ABB.

Štítky:abbEnergetika

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.