Domů
Energetika v zahraničí
Belgie potřebuje až 1,7 GW dodatečného výkonu pro zajištění stability dodávek
Belgie znovu otevírá jadernou elektrárnu, Tihange

Belgie potřebuje až 1,7 GW dodatečného výkonu pro zajištění stability dodávek

Belgický provozovatel přenosové soustavy Elia vyčíslil dodatečný výkon, který bude potřeba během nadcházejících měsíců pro zajištění výkonové rovnováhy. Společnost Elia upozorňuje, že pro stabilní provoz bude třeba zajistit až 1,7 GW dodatečného výkonu.

Problémy Belgie v oblasti zajištění dostatečného množství disponibilních zdrojů pro výrobu elektřiny souvisejí s nedostupností 6 ze 7 jaderných reaktorů.

„Elia nemůže zaručit, že bezpečnost dodávek bude během následujících měsíců vždy zajištěna. Nejkritičtějším obdobím z pohledu provozu přenosové soustavy bude listopad. Ani pokud zapojíme veškerou dostupnou výrobní kapacitu v Belgii a využijeme i všechny přeshraniční propojení, nelze vyloučit, že budeme muset přistoupit k omezování dodávek v některých oblastech,“ upozorňuje ve svém prohlášení belgický provozovatel přenosové soustavy.

Podobná situace nastala v Belgii již před čtyřmi lety. Pro případ nedostatku výkonu v soustavě má proto již Belgie právě z této doby připravený plán na omezování dodávek elektřiny.

„K omezování dodávek elektřiny přistoupíme až v krajním případě, je to poslední možnost jak zabránit celkovému kolapsu sítě. Aktivně spolupracujeme se všemi zúčastněními stranami na přípravách řešení této situace,“ uvádí Elia ve svém prohlášení pro web Montel.

Belgie nebude mít k dispozici během listopadu čtvrtinu instalovaného výkonu svých elektráren. Neplánované odstávky postihly 2 bloky jaderné elektrárny Doel, obdobně je na tom jaderná elektrárna Tihange. Celkem tak budou chybět z důvodu neplánovaných odstávek 3 GW.

Engie zajistí dodatečný výkon, odstávku jaderné elektrárny posune

Jednou z možností zajištění dodatečného výkon bylo podle společnosti Elia odložení zahájení plánované odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Thiange z druhé poloviny října až na konec listopadu. Provozovatel elektrárny společnost Engie však z bezpečnostních důvodů odložení odstávky svého bloku o výkonu 960 MW kategoricky odmítl.

Společnost nakonec přistoupila k dřívějšímu zahájení odstávky a jejímu zkrácení. Zatímco podle původního harmonogramu měla odstávka probíhat mezi 20. říjnem a 29. listopadem, podle současných plánů by měla být zahájena o týden dřív a trvat do 17. listopadu.

Engie po jednání s belgickým ministrem energetiky také oznámila, že bude pro tuto zimu mít k dispozici dodatečný výkon 750 MW.

Dále bude v Belgii pro tuto zimu obnoven provoz elektrárny Vilvoorde, čímž se  zajistí dodatečných zhruba 400 MW. Regulace sítě pomocí odezvy strany spotřeby (tzv. DSR) pak může být sníženo zatížení sítě o 100 MW. V době zimních špiček se bude v Belgii zatížení soustavy pohybovat na úrovni 13 GW. Právě v těchto zimních špičkách reálně hrozí, že belgický provozovatel přenosové soustavy Elia bude muset sáhnout k omezení dodávky v některém regionu, tzv. „brownoutu“.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Kolemjdouci
30. září 2018, 18:57

Ano, souhlas, ale vzhledem k tomu, ze zima bude v listopadu sotva prumerna, nastesti to Belgie i letos zvladne. Nicmene to spravne vyvolava otazku, jak to muze zvladnout po planovanem odstaveni JE po r.2025...tady uz odpoved neni vubec jednoznacna. Prodlouzeni JE provozu se muze dostat na jednaci stul...

Martin Hájek
30. září 2018, 23:06

Ono ovšem to prodlužování životnosti není jen věc administrativního rozhodnutí. Bloky Doel 1 a 2 a Tihange 1 jsou v komerčním provozu od roku 1975, tedy již 43 let a těžko mohou přežít padesátku - tedy rok 2025. Nejmladší bloky obou elektráren pak zahájily provoz v roce 1985 a jsou tedy o deset let mladší, tady by se o prodloužení životnosti za rok 2025 (40 let provozu) dalo uvažovat, ale není to nijak samozřejmé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se