Domů
Energetika v zahraničí
Energetická budoucnost UK: Konzervativci zvažují návrat frakování
Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Energetická budoucnost UK: Konzervativci zvažují návrat frakování

Vysocí představitelé Konzervativní strany ve Spojeném království usilují o opětovné zavedení frakování na území Anglie. Tvrdí, že by tento kontroverzní způsob těžby měl být základem stranické politiky, informoval britský deník The Guardian. Přitom bývalý lídr strany a premiér Rishi Sunak v roce 2022 potvrdil zákaz frakování.

Na právě probíhající konferenci Konzervativní strany (Toryů) se diskutuje o příčinách nedávného volebního neúspěchu strany v parlamentních volbách. Zároveň slouží konference jako platforma pro kandidáty ucházející se o vedení strany, z nichž jeden v listopadu nahradí dosluhujícího Sunaka.

Konference se koná v Birminghamu až do 2. října. Mezi mnoha návrhy, které byly během diskuzí předloženy, se objevil i nápad na opětovné zavedení frakování jako možného nástroje ke snížení energetických nákladů a zajištění energetické bezpečnosti země. Příznivci tohoto návrhu argumentují především velkými nalezišti v severní Anglii.

Jedním z podporovatelů je například konzervativní poslanec Andrew Bowie, který vyjádřil podporu kandidátce na post předsedkyně strany, Kemi Badenochové, současné stínové ministryni bydlení (Shadow Secretary of State for Housing). Bowie během konference jasně vyjádřil svůj postoj k frakování:

Podporuji frakování,“ uvedl Bowie. „Zastupuji ropnou a plynárenskou skupinu, která je zcela závislá na ropném a plynárenském průmyslu. Vím, že frakování momentálně není stranickou politikou, ale nejsem si jistý, jak se k tomu postaví Kemi.

Badenochová na to reagovala slovy: „Zatím neurčuji konkrétní politiku, ale vím, že někteří kolegové chtějí zrušit moratorium, a o této otázce budeme diskutovat později.“

Ještě dále zašla stínová ministryně energetiky Claire Coutinhová, která řekla: „Podporuji levnou energii, bez ohledu na to, odkud pochází. Pokud existují důkazy, že frakování by mohlo poskytnout levnou energii, určitě bychom to prozkoumali.“

Frakování ve Spojeném království

Frakování, tedy těžba břidlicového plynu, je velmi kontroverzní a často kritizovaný proces s různými dopady. Otázkou zůstává, proč touha po frakování neustala ani po zavedení moratoria. Klíč k pochopení této snahy je třeba hledat u pravicového křídla Konzervativní strany, které usiluje o napodobení „břidlicové revoluce“, jaká proběhla ve Spojených státech amerických.

Podle Lawrence Williamse z akademického žurnálu The Conversation jde o kombinaci několika faktorů. Jedním z nich jsou obavy o konkurenceschopnost energeticky náročného britského průmyslu, které vyplývají z „dlouhodobého pocitu melancholie způsobeného poválečným úpadkem britského průmyslu“.

V očích konzervativců by frakování mohlo, kromě posílení energetické bezpečnosti a zvýšení daňových příjmů, pomoci zmírnit tyto obavy. Hlavní myšlenkou je vytvoření nových pracovních míst, přičemž nejrozsáhlejší ložiska břidlicového plynu se nacházejí v severní Anglii, tedy v regionech nejvíce postižených deindustrializací.

Konzervativci také vnímají frakování jako příležitost, kterou by bylo chybou nevyužít a kterou si suverénní velmoc, jako je Spojené království, nemůže dovolit nechat ujít. Těžba by navíc mohla překlenout přechodné období mezi postupným odklonem od uhlí a zaváděním většího podílu jaderné energie a obnovitelných zdrojů.

Na závěr je nutno zmínit, že argumenty konzervativců narážejí na všeobecně přijímaný názor, že frakování představuje z pohledu klimatické krize krok zpět. Nelze zapomenout ani na otřesy o síle 2,9 stupně, které těžba způsobila v roce 2019 v lokalitě Preston New Road, na jejichž základě bylo frakování ve Spojeném království pozastaveno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Karel Trojan
2. říjen 2024, 09:08

Konečně se o tom alespoň začne diskutovat.

Jan Veselý
2. říjen 2024, 09:29

Takových diskuzí už bylo ...

Ono se to vrací už nějakých 20 let. A vždycky to ztroskotalo na tom, že frakování nemůže fungovat bez toho, aby měly frakovací společnosti volné ruce se znečišťováním životního prostředí (podzemních vod) a mohly i tajit co za směsky pumpují pod zem. V USA na to mají tzv. Haliburton loophole, kterou jim zařídil ještě Dick Cheney.

V UK i EU je tohle neprůchodné.

Petr Zelený
2. říjen 2024, 13:22

Jde to i bez chemikálií i bez vody plasmaticky pulsním frakovaním. To by Vám nevadilo ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se