Domů
Energetika v zahraničí
V Japonsku by mohlo dojít ke spuštění 2. nově postaveného jaderného reaktoru

V Japonsku by mohlo dojít ke spuštění 2. nově postaveného jaderného reaktoru

Japonská energetická společnost Chugoku zažádala o spuštění nového jaderného reaktor, který se začal stavět již v roce 2005 a měl být spuštěn těsně před incidentem ve Fukušimě. Po havárii ale k jeho spuštění už nedošlo.

Společnost Chugoku minulý týden požádala orgány místní správy, aby zahájili předběžnou inspekci třetího bloku elektrárny v Shimane. Vodní reaktor ABWR s instalovaným výkonem 1373 MWe se tak pomalu blíží svému dokončení. Výstavba začala pře více jak 13 lety v roce 2005. Blok měl být uveden do provozu v prosinci 2011, tedy měsíc před havárií fukušimské elektrárny. Ovšem z důvodu zdržení dodávky paliva pro elektrárnu o tři měsíce  nebyl reaktor uveden do provozu.

Podle japonských pravidel revidovaných po událostech ve Fukušimě jsou provozovatelé povinni požádat úřad jaderné bezpečnosti o několik hlavních dokumentů. Prvním je povolení ke změně instalace, dále schválení plánu výstavby a v neposlední řadě závěrečné bezpečnostní kontroly. Společnost Chugoku minulý týden oznámila, že požádala místní vládu a město o povolení pro požádání závěrečné bezpečnostní inspekce prováděné úřadem jaderné bezpečnosti.

Ředitel společnosti Chugoku,  Mareshige Shimizu, doručil osobně dokumenty starostovi města Matsue, v jehož katastru se elektrárna nachází. Shimizu starostovi při předávání řekl, že spuštění třetího bloku elektrárny je nutné pro zajištění stabilní dodávky elektřiny, snížení emisí CO2 a stabilizace cen elektřiny.

Pokud bude žádost schválena, tak se Chugoku stane teprve druhou společností od fukušimské havárie, která zprovozní nový jaderný blok. První firmou byla J-Power v roce 2014. V poslední době také dochází k postupnému znovuspouštění jaderných zařízení, která byla odstavena po Fukušimě.

Komentáře

(2)

Martin Pácalt

29. květen 2018, 15:07

Je zajímavé, že země, která si prošla jadernou katastrofou, se dokáže oklepat , vážit lidské práce neamortizované stavby nebo jednoduše používat kalkulačku v obchodní bilanci Japonska a naproti tomu 8900km vzdálené Německo , kam radiace dorazila ve značně zředěné formě zavírá funkční inženýrská díla, topí naftou a uhlím víc než by muselo a např. "vykrádá" střední Evropu o biomasu, která má zůstat v místě jejího nárůstu.

Vinkler

30. květen 2018, 08:35

Nechci zlehčovat, ale v Hirošimě i Nagasaki se žije. Pořád.

Japonci jsou tedy jediní na světě, kteří ví co je ta radioaktivita zač a jak je to nebezpečné doopravdy.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.