
V Japonsku by mohlo dojít ke spuštění 2. nově postaveného jaderného reaktoru
Japonská energetická společnost Chugoku zažádala o spuštění nového jaderného reaktor, který se začal stavět již v roce 2005 a měl být spuštěn těsně před incidentem ve Fukušimě. Po havárii ale k jeho spuštění už nedošlo.
Společnost Chugoku minulý týden požádala orgány místní správy, aby zahájili předběžnou inspekci třetího bloku elektrárny v Shimane. Vodní reaktor ABWR s instalovaným výkonem 1373 MWe se tak pomalu blíží svému dokončení. Výstavba začala pře více jak 13 lety v roce 2005. Blok měl být uveden do provozu v prosinci 2011, tedy měsíc před havárií fukušimské elektrárny. Ovšem z důvodu zdržení dodávky paliva pro elektrárnu o tři měsíce nebyl reaktor uveden do provozu.
Podle japonských pravidel revidovaných po událostech ve Fukušimě jsou provozovatelé povinni požádat úřad jaderné bezpečnosti o několik hlavních dokumentů. Prvním je povolení ke změně instalace, dále schválení plánu výstavby a v neposlední řadě závěrečné bezpečnostní kontroly. Společnost Chugoku minulý týden oznámila, že požádala místní vládu a město o povolení pro požádání závěrečné bezpečnostní inspekce prováděné úřadem jaderné bezpečnosti.
Ředitel společnosti Chugoku, Mareshige Shimizu, doručil osobně dokumenty starostovi města Matsue, v jehož katastru se elektrárna nachází. Shimizu starostovi při předávání řekl, že spuštění třetího bloku elektrárny je nutné pro zajištění stabilní dodávky elektřiny, snížení emisí CO2 a stabilizace cen elektřiny.
Pokud bude žádost schválena, tak se Chugoku stane teprve druhou společností od fukušimské havárie, která zprovozní nový jaderný blok. První firmou byla J-Power v roce 2014. V poslední době také dochází k postupnému znovuspouštění jaderných zařízení, která byla odstavena po Fukušimě.
Mohlo by vás zajímat:
Je zajímavé, že země, která si prošla jadernou katastrofou, se dokáže oklepat , vážit lidské práce neamortizované stavby nebo jednoduše používat kalkulačku v obchodní bilanci Japonska a naproti tomu 8900km vzdálené Německo , kam radiace dorazila ve značně zředěné formě zavírá funkční inženýrská díla, topí naftou a uhlím víc než by muselo a např. "vykrádá" střední Evropu o biomasu, která má zůstat v místě jejího nárůstu.
Nechci zlehčovat, ale v Hirošimě i Nagasaki se žije. Pořád.
Japonci jsou tedy jediní na světě, kteří ví co je ta radioaktivita zač a jak je to nebezpečné doopravdy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se