Norská vláda schválila minulý čtvrtek další podporu pro státem vlastněnou těžební společnost Store Norske. Ta by mohla v příštím roce obdržet až 110 milionů Norských korun, tedy zhruba 311 milionů Kč. Podpora však musí být ještě schválena norským parlamentem.

Peníze mají pomoci společnosti Store Norske, jež se dlouhodobě potýká se ztrátou, s postupným útlumem těžebních prací v dolech na norských Špicberkách. Podobně jako v mnoha jiných zemích světa způsobila padající cena uhlí, že těžba v mnoha místech již není ekonomicky efektivní.

„Je nezbytné, abychom udrželi průmysl a osídlení na Špicberkách. Těžební společnost přispívá k prosperitě komunity v Longyearbyenu. Tyto peníze umožní tamní komunitě se lépe přizpůsobit změnám,“

norská ministryně průmyslu a obchodu Monica Mæland.

Vláda si od finanční pomoci pro oblast, která je v současnosti značné závislá na těžbě uhlí, slibuje, že zajistí tamním obyvatelům dostatek času pro rozvoj alternativních činností, zejména v oblasti rybolovu či turismu. Kromě dolu č. 7 nedaleko města Longyearbyen bude těžba v ostatních dolech pozastavena po dobu tří let.

„Cílem postupného utlumení těžebních prací je umožnit tamním obyvatelům rozvinout nová průmyslová odvětví. Současně si také udržíme možnost jejich opětovného obnovení, pokud se trh zotaví. Jakožto vlastník Store Norske sledujeme vývoj situace velmi pečlivě a průběžně ji posuzujeme,“ uvedla Monica Mæland.

Společnost Store Norske obdržela značnou finanční pomoc od státu již dříve v tomto roce. Na jaře rozhodl norský parlament o vyplacení 500 milionů Norských korun v rámci odkoupení majetku společnosti a udělení půjček.

Zdroj úvodní fotografie: Bjoertvedt

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *