Domů
Energetika v zahraničí
Norský ropný fond má za sebou druhý nejlepší rok v historii
Norsko vlajka. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/kjelljoran/

Norský ropný fond má za sebou druhý nejlepší rok v historii

Oslo 28. ledna (ČTK) Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, má za sebou druhý nejlepší rok ve své 25leté historii. Těžil především z investic do amerických technologických společností, jako je Apple, Amazon, Microsoft a Tesla, které loni přispěly k celkovému výnosu 1,07 bilionu norských korun (2,6 bilionu Kč). Fond to uvedl ve svém dnešním sdělení.

Majetek fondu vystoupil na 10,9 bilionu norských korun (27,1 bilionu Kč) a jeho celková návratnost loni činila 10,9 procenta. Technologie samotné měly podle ředitele Nicolaie Tangena návratnost 41,9 procenta.

„I když rok 2020 charakterizovala pandemie, byl to pro fond další dobrý rok,“ řekl šéf norské centrální banky Öystein Olsen, jejíž divize fond řídí a investuje do něj příjmy z prodeje vytěžené ropy.

„Vysoká návratnost nám ale také připomíná, že tržní hodnota fondu se může v budoucnu hodně změnit,“ dodal.

Fond, jehož plný název zní Statens pensjonsfond Utland, tedy státní penzijní fond s globálním zaměřením, drží podíly v přibližně 9200 firmách po celém světě a vlastní asi 1,5 procenta všech akcií obchodovaných na burzách. Investuje také do dluhopisů a nemovitostí.

Cílem fondu je zajistit, aby mělo Norsko dostatek peněz i v době, kdy éra fosilních paliv skončí. Peníze získané prodejem ropy investuje fond výhradně mimo Norsko, aby nepřehříval norskou ekonomiku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Milan Vaněček
28. leden 2021, 15:36

Ještě tam mohli dopsat, že si zakázali investice do špinavých energií.

Je to jako v Číně: těží (zatím) ze špinavých zdrojů energie (v Norsku ropa, v Číně uhlí) ale vědí že budoucnost (=co bude za 20 let, za jednu generaci) je v obnovitelných zdrojích energie a nových technologiích.

Ondra
28. leden 2021, 15:39

A neni to tak trochu prani špinavejch peněž?

Juan
30. leden 2021, 05:04

1.Energie není ani čistá ani špinavá, takové přívlastky věda nezná.

2.Pokyny pro investování fondu jsou formovány zásadami etického investování. V souladu se svými etickými pokyny fond již neinvestuje do společností, které vyrábějí zbraně hromadného ničení nebo porušují lidská práva.

Kolemjdouci
28. leden 2021, 18:25

Uz to tu nekde probehlo, Norsko dotezi, co ma otevrene ale dalsi naleziste uz otevirat nebude.

frank
28. leden 2021, 20:25

Hm zajímavá informace, úplně v rozporu s realitou, víte že Norsko v listopadu nabídlo celkem 136 ( plánovalo se 125 ale bylo navýšeno) licencí určených k průzkumu a započetí těžby v 9 oblastech včetně Arktidy?

Ukončení přijímání nabídek je stanoveno na 23. únor 2022.

Světové ekologické organizace v čele s Greenpeace protestují o106...

Pavel
28. leden 2021, 22:00

2,6 bilionu Kč to nic není. V Rusku mají taky takový ropný fond a v něm mnohem víc. Fond investuje hodně do nemovitostí, hlavně na pobřeží Černého moře :)

PetrV
29. leden 2021, 06:41

Myslíte ten norský fond, který sponzoruje Baerveret, aby odebíral děti, jako se to stalo paní Michalákové a x dalším?

Norsko je úchylná země, jen má ropné bohatství a teď otevřou i důl na titan a jiné prvky viz článek tento týden.

Na to jsou potřeba mladí pracující odebraní otroci...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se