Domů
Energetika v zahraničí
Ohrožují ruské a čínské investice energetickou nezávislost Evropy?
The onshore and offshore parts of Nord Stream have been connected with a final weld on 19 August 2011.

Ohrožují ruské a čínské investice energetickou nezávislost Evropy?

Navzdory hrozícím americkým sankcím a rozšířené opozici (včetně členských státu EU) se pod dohledem ruského Gazpromu pokračuje v budování plynovodu Nord Stream 2 vedoucího přes Baltské moře a spojujícího Rusko a Německo. Čína mezitím zvyšuje svůj vliv v evropské energetice.

Investice Moskvy a Pekingu do evropské energetiky – od fosilních paliv po obnovitelné zdroje, od výroby až po rozvod elektrické energie, vyvolaly kritiku, zvláště v ohledu jednoty EU a obav z nekalé soutěže, v zahraničí i uvnitř EU.

Jedním z nejhlasitějších kritiků jsou USA, které, sledující své vlastní zájmy (dovoz LNG do Evropy), dlouhodobě kritizují projekt Nord Stream 2 a politickým nátlakem se jej snaží zastavit.

Nord Stream 2

Dlouhodobě politicky napjaté vztahy mezi USA a Ruskem tak jen zvyšují tlak na země a společnosti účastnící se projekt Nord Stream 2. Americký ministr energetiky Rick Perry v květnu navrhl uvést v platnost sankce právě na společnosti zapojené do projektu Nord Stream 2.

Argumentace ze strany USA je jasná, projekt Nord Stream 2 zvýší závislost Evropy na ruském plynu a vliv Ruska v Evropě razantně stoupne. Doposud společnost Gazprom nezískala povolení k výstavbě plynovodu od Dánska, naopak Rusko, Finsko, Švédsko a Německo již stavbu vedoucí přes svá území povolily. Dalším výrazným kritikem je Ukrajina, která by výstavbou plynovodu Nord Stream 2 přišla o značnou část peněz plynoucích z poplatků za přepravu plynu přes její území.

Evropská komise ve snaze zmírnit riziko energetické závislosti vůči Rusku, podléhajícímu evropským sankcím kvůli anexi Krymu, provedla změny tak, aby projekt Nord Stream 2 podléhal regulím EU. Gazprom reformy napadl u Evropského soudního dvora.

Čínské investice

Čína zvyšuje svůj vliv na evropskou energetiku. Jako příklad lze uvést státem vlastněnou společnost China Three Gorges, která podala nabídku 10,8 miliard dolarů za účelem převzetí celé portugalské elektrizační soustavy.

Oproti Rusku jsou čínské investice do evropské energetiky více diverzifikované a expanzivnější. Země střední a východní Evropy, ve formátu „16+1“ – zahrnující 11 členských států EU a 5 balkánských zemí, jsou populární destinací investic následkem strategické iniciativy Belt & Road Initiative (BRI). Tato platforma umožňuje Číně uzavřít bilaterální dohody o financování přímo s daným státem. Brusel se tak obává o soudržnost EU.

Čína nicméně disponuje také nerostnými surovinami kritickými pro solární a větrné zdroje – např. telur, galium, indium a další. Evropa by tak mohla být ohrožena zvyšující se závislostí na Číně a klesající globální konkurenceschopností.

Rusko i Čína nicméně kritiku odsuzují a podotýkají, že jejich projekty vedou k oboustranně výhodným výsledkům. Nord Stream 2 je například podporován mnohými evropskými společnostmi – OMV, Engie, Shell, Uniper a dalšími. Pro německou energetiku je projekt Nord Stream 2 stěžejním, nejen z důvodu přechodu z uhlí na plyn, ale také z důvodu plánovaného uzavíraní jaderných elektráren, zvyšující se poptávce po plynu a klesající těžbě plynu v Evropě.

V tomto ohledu je také nutné podotknout, že ruský plyn je dlouhodobě spolehlivě transportován pomocí plynovodů do Evropy – Evropa potřebuje ruský plyn stejně jako Rusko naopak příjem plynoucí z jeho prodeje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Aleš Ingr
1. září 2019, 14:04

Celý tento článek jen obhajobou Ruska a Číny. Pochopitelně by bylo lépe z Číny a Ruska nic nekupovat. Pochopitelně že Číně ani Rusku nejde o naší prosperitu a blahobyt a hledají kde a jak nás poškodit. Čína roky vykrádá duševní vlastnictví celého světa. Podhodnocenou měnou destabilizuje ekonomiky to vážících států. Rusko i Čína kdyby mohli tak je přímo vojenský a obsadí. Říkat že je necítíme jako hrozbu je manipulace.

petr
1. září 2019, 22:29

Dnes jsem přijel z Jizerských hor a těch fabrik, co zničila čínská produkce je tam mnoho. Je třeba být méně chtivý laciného zisku jak ten zmetek Bill Clinton co umožnil číňanům částečně spolknout ekonomicky USA...

Evropa si musí uvědomit, že nemůže být závislá na ruském plynu, protože pak nám bude diktovat Krelm, jak před rokem 1989 a to si ještě dost lidí zde pamatuje...

Je tedy třeba budovat vlastní energetiku na bázi jádra a rozumného množství OZE. Pak můžeme všechny poslat tam kam patří...

hezký večer všem normálním

energetik II
31. srpen 2019, 10:46

Rusko - Evropský obchod energetickými surovinami je výhodný pro obě strany. Běží tak už desítky let bez potíží. Rusko je největší stát světa územím, Čína zase počtem obyvatel. Těžko se tedy může Evropa nějak "zazdít, schovat, stáhnout do ulity, vyhlásit anonymitu,...." v mezinárodním obchodě . Ono strašení Ruskem tu vytvářejí vlády, lidé se nebojí. Včera jsem ve zprávách poslouchal, že sankce proti Rusku v Německu podporuje jen 25 % obyvatel a ve východních zemích Německa /NDR/ dokonce jen 8 % !! obyvatel. Je zajímavé, že vedení státu zvolené právě těmito lidmi dole ,nerespektuje jejich názor a razí jinou zahraniční politiku. Mělo by plnit to, co si žádají voliči. Státy Západu mají 1 miliardu obyvatel, celý svět přes 7 miliard, je nás tedy jen 13 % na světě. Těch "ostatních" je 87 %. USA zatím těží 13 mil. barelů ropy denně, ale spotřebují 19 mil. barelů, rozdíl 6 mil. barelů. Aby byly samy soběstačné, tak jim ještě mnoho zbývá. Pokud tedy máme dovážet ropu, pak raději z Ruska, než třeba Saudské Arábie, Angoly nebo Sudánu.

Dušan
31. srpen 2019, 19:45

Aj mníchovská dohoda v roku 1938 bola podpísaná za potlesku obyvateľstva Veľkej Británia a Francúzka .... takže všetko bolo OK ?

A čo sa týka "potíží" ... v roku 2009 nám Rusko bez varovania stoplo plyn a tento rok malo problém s ropou ....

Čo sa týka dovozu ropy tak tam to je do značnej miery o nastavení refinérií a je dosť problém rýchlo meniť spracovávanú ropu, takže to veľký priestor na "čarovanie" nie je.

PavelP
8. listopad 2019, 23:23

"Včera jsem ve zprávách poslouchal, že sankce proti Rusku v Německu podporuje jen 25 % obyvatel a ve východních zemích Německa /NDR/ dokonce jen 8 % !! obyvatel. "

Zdroj?

Totiž tohle v žádných zprávách rozhodně nebylo. Možná tak Russia Today. Podobné nesmyslné čísla uvádějí ještě některé proruské weby a nečekaně bez zdrojů...Prostě troll dostal zadání a ono se to nějak vymyslelo za klávesnicí.

Jan Veselý
31. srpen 2019, 17:59

Rusko a Čína neohrožují energetickou nezávislost Evropy, protože ta neexistuje. Evropa je na dovozu závislá. Investice do infrastruktury taky nikoho neohrožují, tedy kromě "lehkoživků", kteří měly dlouhodobě svou monopolní trubku a bez práce kasírovali.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se