23. květen 2026
Rumunsko znovu otevírá doly: Strategický krok pro těžbu kritických materiálů

Rumunsko znovu otevře neenergetické těžební provozy za účelem těžby kritických materiálů. Vyplývá to ze změny v legislativě, kdy rumunská vláda schválila vyhlášku o změně horního zákona, informoval Euractiv. Kritické materiály jsou v současnosti významnou komoditou, Rumunsko tak následuje vlastní strategii z loňského roku a zároveň jde naproti evropskému návrhu „CRMA“ (Critical Raw Materials Act), který se tímto tématem zabývá.
Změnu veřejnosti představil ministr hospodářství Radu Oprea. Rumuni si od ní slibují vysoký potenciál těžby, přičemž je patrné, že poptávka po těchto vzácných zeminách bude do budoucna dále narůstat. Oprea nicméně uvedl, že potenciál lze naplnit za podmínky existence technologií dostatečně šetrných k životnímu prostředí, které nebudou způsobovat znečištění. V tuto chvíli zatím ale není jasné, kdy by mohla být těžba náležitě obnovena.
Prémiový obsah
Zbytek článku je dostupný pouze pro předplatitele prémiového obsahu. Získejte přístup ke všem prémiovým článkům na oEnergetice.cz.
Mohlo by vás zajímat
27. květen 2026
13. červen 2026
5. červen 2026
11. červen 2026
Úložiště na sto tisíc let. Finsko má způsob, jak skladovat vyhořelé jaderné palivo, a učí to i Čechy
20. červen 2026
20. červen 2026
21. červen 2026







