Studie: Pro dosažení cílů by USA měly přijmout uhlíkovou daň a podporovat elektrifikaci

DomůEnergetika v zahraničíStudie: Pro dosažení cílů by USA měly přijmout uhlíkovou daň a podporovat elektrifikaci

Americká asociace výrobců elektrické energie (EPSA) vydala studii, ve které shrnuje nutné kroky, které by nová americká administrativa měla přijmout za účelem dosažení energeticko-klimatických cílů. Pro novou administrativu rozhodně nepůjde o jednoduše splnitelné úkoly.

O vydání doporučení, které EPSA představila na webináři konaném minulý týden, informoval zpravodajský server S&P Global. Mezi hlavní opatření dle asociace patří odstranění státní podpory fosilních paliv, zavedení uhlíkového zdanění či  jiné formy zpoplatnění emisí, podpora elektrifikace a stanovení jednotného standardu pro definici čisté energie.

Nastavení ceny uhlíku bude klíčové

Dle předsedy představenstva EPSA Curta Morgana je ozelenění produkce energie nutné pro naplnění hesla Bidenovi kampaně „Building back better“ a nový prezident musí zahájit rychlou a odvážnou politiku v oblasti energetiky. Jako jeden z nejdůležitějších bodů Morgan na webináři zmiňoval nastavení a sjednocení ceny uhlíku, a to ať ve formě uhlíkové daně nebo systému obchodování s emisemi.

V USA v současnosti fungují iniciativy zpoplatňující vypouštění emisí CO2 pouze na úrovni hrstky států – například Kalifornie či Oregonu – a dále pak na regionální úrovni u několika států v severovýchodní části USA, kde funguje tzv. Regional Greenhouse Gas Initiative zakotvující systém obchodování s emisemi fungující mezi pěti státy. Takto roztříštěný systém by se měl dle EPSA sjednotit na federální úrovni. Cena uhlíku by měla být stanovena na alespoň 40 dolarů za tunu, s postupně zvyšující se cenou.

Morgan vidí budoucnost i v nastavení uhlíkového cla, podobně jako nyní zamýšlí Evropská unie. To by dopadalo na dovoz výrobků ze zemí s nedostatečnými klimatickými politikami.

Zpoplatnění uhlíku ve světě. Zdroj: State and Trends of Carbon Pricing 2020, World Bank.

Výrobci elektřiny se připravují na vyšší poptávku

EPSA očekává rychlý růst elektrifikace a je na ni připravená. Očekává zrychlenou implementaci bateriových technologií a zavádění vodíkových aplikací do výroby elektřiny z plynu.

Asociace zároveň uvádí,  že současný rozvoj bateriových úložišť není dostatečný, kdy v současnosti je jejich kapacita dimenzována na dobu přibližně čtyř hodin plného výkonu. I z tohoto důvodu EPSA zhodnocuje, že zdroje na zemní plyn budou užívány alespoň do roku 2040.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují