Domů
Energetika v zahraničí
Tennet testuje v Německu domácí baterie a blockchain jako možnou alternativu SuedLink
TenneT. Zdroj: TenneT
TenneT. Zdroj: TenneT

Tennet testuje v Německu domácí baterie a blockchain jako možnou alternativu SuedLink

V souvislosti s boomem Bitcoinu a dalších kryptoměn se stále více pozornosti dostává také technologii blockchain a jejímu využití mimo oblast virtuálních měn. Společnosti Tennet a Sonnen již v květnu oznámily, že otestují možnosti blockchainu pro udržování výkonové rovnováhy německé soustavy prostřednictvím domácích bateriových úložišť. V listopadu pak byl pilotní projekt, který potrvá šest měsíců, oficiálně zahájen.

Provozovatel části německé přenosové soustavy TenneT a německý výrobce domácích baterií Sonnen, ve kterém skrze fond Inven Capital drží podíl ČEZ, se pustily do průkopnického projektu využití decentralizace v energetice. Společnosti TenneT se podařilo i díky technologii blockchain integrovat bateriová úložiště německých domácností do virtuálních bloků. TenneT se tak díky těmto virtuálním blokům otevírají nové možnosti v oblasti udržování výkonové rovnováhy soustavy. Technologii blockchain pro tuto konkrétní aplikaci vyvinula společnost IBM.

TenneT si od tohoto pilotního projektu slibuje ověření schopnosti virtuálních bloků omezovat úzká místa v soustavě. Následkem redukce úzkých míst v soustavě pak má být omezení nákladného krácení výroby elektrické energie větrných elektráren na severu Německa. Jedná se tak svým způsobem o alternativní řešení váznoucí výstavby německé páteřní sítě SuedLink, která má propojit větrné elektrárny v severomořské oblasti s průmyslovým jihem Německa.

S rostoucím podílem intermitentních zdrojů v soustavě roste také potřeba flexibilního výkonu v síti. Provoz sítě tak stále častěji vyžaduje nákladné zásahy, jakými jsou např. redispečink nebo právě omezování výroby obnovitelných zdrojů. V minulém roce si v celém Německu takovéto zásahy nutné pro stabilizaci sítě vyžádaly náklady 800 milionů euro.

Nová možnost pro vylepšení ekonomiky domácích bateriových úložišť

Bateriová úložiště dokáží reagovat na výkyvy v síti ve zlomcích vteřiny a mohou tak efektivně pomáhat provozovateli soustavy stabilizovat frekvenci sítě na úrovni 50 Hz. Díky využití domácích bateriových úložišť se na transformaci energetiky mohou přímo podílet také občané.

Ke stabilizaci sítě umožnila společnost Sonnen vytvořit virtuální bloky ze svých instalací bateriových úložišť v německých domácnostech. Ve virtuálních blocích jsou sdruženy decentralizované bateriové systémy prostřednictvím tzv. SonnenCommunity. Takový přístup nevede pouze k možnosti většího využití obnovitelných zdrojů, ale umožní také domácnostem vydělávat na tom, že budou aktivním účastníkem na trhu s elektřinou.

Již dnes mohou domácnosti získat určité množství elektřiny zdarma, pokud poskytnou své úložiště pro stabilizaci sítě na několik minut denně. Pro domácnosti se tak jedná o možnost dodatečných příjmů nad rámec vlastní spotřeby elektřiny z baterií, čímž dochází k vylepšení ekonomiky instalace bateriových systémů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516