Domů
Energetika v zahraničí
Venezuelu ochromil další velký výpadek elektřiny

Venezuelu ochromil další velký výpadek elektřiny

Život ve Venezuele dnes opět ochromily přerušené dodávky elektřiny, kvůli nimž na dnešek vláda vyhlásila pracovní i školní volno. Masový výpadek elektřiny, který stejně jako začátkem března postihl nyní téměř celou zemi, je podle expertů důsledkem dlouhodobě zanedbávané energetické sítě. Socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura ho ale opět označila za cílený útok, jímž se ji opozice a Spojené státy snaží svrhnout.

Výpadek energie nastal v pondělí kolem 13:30 místního času v 16 z 23 států Venezuely. Asi po třech hodinách se dodávky elektřiny podařilo obnovit, ale večer před desátou se skoro celá země opět ponořila do tmy. Dodávky elektřiny se ve většině regionů dosud nepodařilo obnovit.

Venezuela, která se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, je na výpadky elektřiny zvyklá. Dosud ale nebyly tak dlouhé a nepostihly najednou celou zemi, jako se to stalo 7. března.

Tehdejší výpadek trval několik dní, po něž byly uzavřeny obchody i školy, přerušeny byly i dodávky vody a někde docházelo k rabování obchodů či pekáren.

„Postupně nás nechávají umírat. Prezident musí odejít ze země. Když neumřeme kvůli nedostatku léků, umřeme hlady,“ řekla dnes televizi TV Venezuela jedna z obyvatelek Caracasu, kde dnes opět nejezdilo kvůli výpadku energie ani metro.

Vodní nádrž Simona Bolívara ve Venezuele (Guri dam), zdroj: net4info.eu
Ilustrační foto

Vláda v pondělí stejně jako začátkem března obvinila z výpadku energie opozici a USA, které podle ní zosnovaly „kybernetický útok“ na hydroelektrárnu na přehradě Guri. Ta zásobuje elektřinou asi 70 procent země. Experti ale tvrdí, že takový útok na zastaralou venezuelskou energetickou síť není možný.

„Komunikační systém, který má (energetická společnost) Corpoelec, je velmi obtížné napadnout elektronicky přes internetové sítě,“ řekl dnes televizi TV Venezuela elektroinženýr Guillermo Ovalles.

Dodal, že výpadky budou pokračovat, dokud nepadne tato vláda. Její autoritářský režim mimo jiné přiměl k emigraci tisíce odborníků a dlouhá léta zanedbával obnovu a údržbu energetické sítě.

„Pro vstup do elektrárny Guri je nutné zvláštní povolení, snažila jsem se tam dostat a nepustili mě tam, sabotáž je podle mě vyloučená,“ domnívá se také Aixa Lópezová, šéfka sdružení lidí postižených výpadky elektřiny.

Ilustrační foto

Po předchozím masovém výpadku ze 7. března, který byl dosud největší v historii země, začala venezuelská prokuratura vyšetřovat i šéfa parlamentu a opozičního lídra Juana Guaidóa, kterého podezírá, že výpadky inicioval.

„Lžou nám, aby se vyhnuli odpovědnosti v této vražedné krizi,“ napsal dnes k výpadku energie na twitteru Guaidó, kterého od ledna uznala za prezidenta země šedesátka zemí světa.

Šéf parlamentu se prozatímní hlavou země prohlásil poté, co poslanci neuznali legitimitu nového prezidentského mandátu Nicoláse Madura kvůli nesvobodným volbám.

Opozice i USA, které jsou hlavním podporovatelem Guaidóa a opozičních sil v nynější ústavní krizi, odmítají jakoukoli zodpovědnost za výpadky energie.

Podle nich je na vině hospodářská politika Madurovy vlády, která léta neinvestovala do energetické infrastruktury a její údržby a miliony ze státního rozpočtu určené do tohoto sektoru podle opozice zpronevěřila.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se