Domů
Energetika v zahraničí
Zavážka paliva do nového finského bloku Olkiluoto 3 začne letos na podzim
Zdroj: TVO

Zavážka paliva do nového finského bloku Olkiluoto 3 začne letos na podzim

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) uvedla, že plánuje zavážku jaderného paliva do nového jaderného reaktoru EPR v jaderné elektrárně Olkiluoto. Zavážka paliva, jež má být zahájena na podzim, je podmíněna udělením provozní licence. Společnost TVO dále uvádí, že očekává potvrzení termínu zahájení provozu, který je předběžně stanoven na květen 2019, od konsorcia Areva-Siemens.

Společnost TVO v dubnovém vydání svého zpravodaje uvedla, že do oblasti Olkiluoto v jihozápadním Finsku bylo dodáno celkem 128 tun paliva. To je celkem 241 palivových kazet.

V prosinci minulého roku začaly horké funkční testy na novém jaderném reaktoru EPR. TVO uvedla, že se jedná o první testy, kdy jsou reaktor a turbína provozovány jako celek. Teplota vody a tlak primárního okruhu se postupně zvyšují na úroveň jako při skutečném provozu. Během testování v horkém stavu bude provedeno více než 200 funkčních zkoušek.

„Po úspěšném dokončení této fáze se od úřadu pro radiační a jadernou bezpečnost (Radiation and Nuclear Safety Authority) očekává zhodnocení bezpečnosti. Poté by měla finská vláda rozhodnout o udělení provozní licence. Po udělení provozní licence budou podniknuty kroky pro zavážku paliva do jaderného reaktoru. Po zavážce paliva bude testování pokračovat. Na podzim se některé testy, které již byly provedeny při horké zkoušce, budou opakovat,“ uvedla společnost TVO.

Podle posledního harmonogramu se připojení 3. bloku Olkiluoto do sítě uskuteční v prosinci a začátek pravidelné výroby by měl začít v květnu příštího roku. Během zkušebního provozu 3. blok vyrobí mezi 2 až 4 TWh elektrické energie při různých úrovních výkonu.

Zdroj úvodní fotografie: TVO

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.