Domů
Životní prostředí
HN: Podle NSS měly úpravy elektrárny Chvaletice podstoupit posouzení EIA
Elektrárna Chvaletice
Zdroj: Elektrárna Chvaletice a.s.

HN: Podle NSS měly úpravy elektrárny Chvaletice podstoupit posouzení EIA

Nejvyšší správní soud na konci června pravomocně rozhodl, že pardubický krajský úřad i ministerstvo životního prostředí před lety chybovaly, když po elektrárně Chvaletice nežádaly posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Úřad a ministerstvo měly za zavřenými dveřmi určit, že přestavba části elektrárny nepotřebuje ekologický audit, takzvanou proceduru EIA, a neumožnily tak odvolání a účast veřejnosti. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny.

„Závěr o tom, že záměr nepodléhá posouzení vlivů na životní prostředí, nebylo možné učinit neformálně. Bylo třeba vydat rozhodnutí, zveřejnit jej a doručit veřejnou vyhláškou. To je totiž významné s ohledem na to, aby se proti uvedenému rozhodnutí mohl podáním odvolání a posléze i žalobou bránit nejen oznamovatel, ale i dotčená veřejnost,“ uvedla v písemném zdůvodnění předsedkyně soudního senátu Petra Weissová.

Žalobcem ve věci byla právnická společnost Frank Bold specializovaná na ochranu životního prostředí. Organizace dlouhodobě kritizuje i samotnou podstatu rozhodnutí úřadů. Podle Frank Bold je chybná argumentace, že přestavba prvního a druhého bloku Chvaletic ekologický audit nepotřebovala, neboť se po ní emise z komínů snížily, a stavba tak neměla dopad na životní prostředí. „Přestavba posloužila k prodloužení životnosti elektrárny a tím pádem i k prohloubení jejích dopadů na životní prostředí,“ uvedla právnička. S podobnou argumentací ale Frank Bold u soudu v případě třetího a čtvrtého bloku před časem neuspěl.

Elektrárna Chvaletice
Ilustrační foto

Úřady budou muset nyní o věci rozhodnout znovu. Protože ale společnost Sev.en EC miliardáře Pavla Tykače, která elektrárnu v roce 2013 koupila od polostátního ČEZ, již přestavbu všech bloků dokončila, rozhodnutí může mít praktický vliv spíše na další související spor. Ten se týká výjimky ohledně množství emisí rtuti a oxidů dusíku, které úřad i ministerstvo elektrárv souvislosti s její přestavbou povolily vypouštět. Úlevu pro elektrárnu ale jiný soud vloni v prosinci na návrh ekologů zrušil. Nové normy jsou přitom platné od srpna 2021.

Pardubický krajský úřad rozhodnutí Nejvyššího správního soudu uznává a závěry jeho judikatury bude ctít. Jak v novém integrovaném povolení z 23. června rozhodl a kolik škodlivin dovolil elektrárně vypouštět, zatím není jasné. Seznámit se s obsahem rozhodnutí má možnost pouze majitel elektrárny, veřejnost přijde na řadu v druhé polovině července, až uplyne lhůta firmy pro odvolání.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
10. červenec 2023, 14:03

1. K soudu se nechodí pro spravedlnost, nýbrž pro rozsudek.

2. Stát máme možná právní, ale smrtelně neefektivní.

Pravoslav Motyčka
10. červenec 2023, 20:57

Máte pravdu pro spravedlnost se chodí Donu Corleonovi....

energetik
10. červenec 2023, 22:01

Dost dobře Frank Bold, moc vám děkujeme za vaši vaši péči o zdravější životní prostředí a skutečně lepší život v ČR.

Čmoudi doufali že úplatky úředníků postačí a projde jim to, ale naštěstí ne.

Díky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se