Dividenda Unipetrolu zklamala, akcionáři požadovali dvojnásobek

DomůAkcieDividenda Unipetrolu zklamala, akcionáři požadovali dvojnásobek

Unipetrol na svém webu oznámil rozhodnutí o návrhu vyplacení dividendy za rok 2015, která dosahuje hodnoty 5,52 Kč na akcii. Podle minoritních akcionářů je nízká a původně navrhovali dividendu více než dvakrát vyšší. Jedná se o návrh dividendy, který musí schválit dozorčí rada a valná hromada. 

Jednání představenstva 6. května rozhodlo o rozdělení části čistého zisku ve výši přes 2,14 mld. Kč tím způsobem, že cca 1 mld. Kč bude rozdělena mezi akcionáře, přičemž dividendu na akcii stanovilo na 5,52 Kč. Další část čistého zisku, tedy cca 1,14 mld. Kč, půjde na nerozdělený zisk z loňských let.

„Budeme požadovat výplatu dividendy ve výši 12 korun za akcii jako zcela minimální. Ani dvojnásobná částka by stabilitu společnosti nijak neohrozila,“ uvedl v lednu Pavel Muchna, který Paulinino zastupuje.

Unipetrol přitom dividendu vyplácí po devíti letech, přesto je pro některé minoritní akcionáře zklamáním. Skupina J&T, která vlastní 21 % společnosti prostřednictvím své společnosti Paulinino Ltd., požadovala dividendu alespoň ve výši 12 Kč na akcii. Majoritní podíl 63 % má v Unipetrolu polská skupina PKN Orlen.

Dividendový výnos na akcii v navržené podobě je necelá tři procenta, což je spíše podprůměrný výnos. Akcie Unipetrolu v pátek zakončily obchodování na 188 Kč.

Pokud by dividenda byla 12 Kč, jak navrhuje zástupce společnosti Paulinino Ltd., dosáhl by dividendový výnos 6,4 % a společnost by mezi akcionáře rozdělila cca 4,3 mld. Kč. Důvody k vyšší dividendě lze dle Pavla Muchny hledat nejen ve výši zisku, ale i v nulovém zadlužení a vývoji cash flow.

Unipetrol v loňském roce dosáhl celkového čistého zisku přes 7 mld. Kč. Ještě v roce předtím přitom Unipetrol hospodařil se ztrátou 556 mil. Kč. Mimo to nemá Unipetrol žádné dluhy.

Zisk se zvýšil především díky vyšší rafinérské marži v loňském roce. Naopak negativně se na hospodaření společnosti projevil výbuch polyetylénky v Záluží.