Domů
Akumulace energie
Americký Holtec představil systém skladování energie pro dálkové vytápění
Vytápění OZE

Americký Holtec představil systém skladování energie pro dálkové vytápění

Společnost Holtec International představila novou technologii dálkového vytápění využívající přebytečnou elektrickou energii ze sítě. Firma uvádí, že systém dálkového vytápění HI-HEAT by mohl uchovávat přebytečnou elektřinu vyrobenou z jaderných, solárních nebo větrných zdrojů energie.

Systém se skládá ze dvou modulů nazvaných Preservator (konzervátor) a Steam Chest (parní truhla). Preservator uchovává uložené teplo, zatímco Steam Chest udržuje páru pro stabilizaci zásobovacího systému. Systém HI-HEAT neobsahuje žádné pohyblivé části ani "komponenty omezující životnost". Proto "lze důvodně očekávat, že bude uspokojivě sloužit po mnoho a mnoho desetiletí", uvedla společnost.

Koncept nové technologie dálkového vytápění HI-HEAT od společnosti Holtec. Zdroj: Holtec International

Největším plánovaným továrně vyráběným systémem je HI-HEAT 100, systém o kapacitě 29,3 MWh, který může cyklicky dodávat páru s požadovaným průtokem do rozvodů dálkového vytápění.

"Pokud jsou systémy HI-HEAT vhodně doplňovány občasným přebytkem elektrické energie ze sítě, mohou být dimenzovány tak, aby dodávaly topnou páru nepřetržitě a po neomezenou dobu. Vzhledem k tomu, že počet systémů, které lze paralelně nasadit v libovolné lokalitě, není omezen, není omezeno ani množství páry, která je k dispozici pro dálkové vytápění nebo jakékoli jiné použití," uvedla společnost.

Náhrada plynových kotlů pro dálkové vytápění

Společnost Holtec uvedla, že předpokládá výrobu systémů poblíž místa, kde budou využívány, a to převážně z materiálů z místních zdrojů. Přestože technologie odebírá přebytečnou elektrickou energii ze sítě, může být systém dálkového vytápění vzdálen "stovky kilometrů" od místa, kde se vyrábí elektřina. Podle Holtecu tento systém ve většině případů "jednoduše vyřadí a nahradí" stávající plynové kotle používané pro dálkové vytápění.

Tlakovodní reaktor SMR160 firmy Holtec (zdroj Holtec) Tlakovodní reaktor SMR-160 firmy Holtec. Zdroj: Holtec International

"Myslíme si, že spalování plynu vytěženého z půdy za účelem znečišťování životního prostředí je skandální zneužívání přírodního zdroje, který se nejlépe využívá k výrobě cenných průmyslových materiálů, jako jsou chemikálie, plasty a podobně," uvedl generální a technologický ředitel společnosti Holtec, Kris Singh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Tomáš Urban
11. červenec 2022, 13:57

To se kluci museli hooodně zamyslet. Zkombinovat elektrokotel s parním akumulátorem muselo dát hodně zabrat?‍♂️.

Vymyslet takovou blbost a myslet si, že to vůbec na něco stačí je ukázka totální neznalosti! Akumulační prostory (horká voda výjimečně pára) se používá pro vykrytí krátkodobých výkyvů, případně pokrytí letního dne.

Tohle ale vytopí jen pár paneláků. O přípojce EE ani nemá smysl se bavit.

Také jsem nevěděl, že pálíme plyn proto, abychom znečišťovali ŽP. To už je opravdu vrchol.

Turby
8. červenec 2022, 14:08

nerika se tomu nahodou boiler?

Ladislav Novák
8. červenec 2022, 14:34

To je jedno, je to "pokrokové", má to marketingovou podporu, dotace už se na to přilepí... :-)

Peter Zachara
8. červenec 2022, 15:47

eurohujer nikdy nepochopi, ze nizka predajna cena EE nie je sucasne aj nizka cena vyrobna. Pletu su jablka s hruskami a vysledkom je energeticka kriza, ktorej uspech chcu zvalit na diabla z vychodu.

rosta kosta
8. červenec 2022, 15:43

A co se stane, kdyz na tohle prejde vetsina spolecnosti? Nebude nechtenej dusledek ten, ze prebytky el. nebudou a bude se muset zvysit instalovanej vykon mimo OZE?

JVr
8. červenec 2022, 20:20

Nevím no, zní mi to jako, že point je právě spotřeba přebytečné EE, které právě OZE vyrobí v nebližších desetiletí mrtě. Tzn. jde právě o spotřebu toho, co "nikdo nechce" - tady spíše o akumulaci v tepelné energii.

Otázka je na jak dlouhou dobu to dokáže to teplo akumulovat s akceptovatelnými ztrátami a na tom se bude "lámat chleba" ;) ofc. to v článku není...

Rejpal
8. červenec 2022, 21:11

Kdyby alespoň přišli s PCM typu Glauberova sůl nebo něco podobného, ale toto je o ničem, protože skladovací kapacita 30MWh je nízká a cena bude enormní celková účinnost bude nižší než 20%.... Skladovat energii na zimu dnes umíme jen přes umělá paliva a toto není lepší. Do budoucna se budou muset prosadit pasivní budovy, nízkoteplotní otopné soustavy a dálkové rozvody z jaderných elektráren.

Slavomil Vinkler
9. červenec 2022, 15:57

Je to normální parní elektrokotel se zásobníkem horké vody. Brněnské teplárny to už mají roky. Výkonově na úrovni kotelny na topení do paneláku, sídliště to neutáhne. Potřebuje to ale dost velké dráty.

Jednak nechápu proč je na obrázku vzduchový chladič. A taky nechápu, co když není ani větrník ani slunečník. To bude co? Plyn? Uhlí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se