Domů
Akumulace energie
Asociace: ČR se připravuje o miliardy korun v akumulaci energie
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Asociace: ČR se připravuje o miliardy korun v akumulaci energie

Česko se nedostatečnou podporou rozvoje akumulace energie připravuje do budoucna o miliardové příjmy z této oblasti. Tvrdí to Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ. Poukazuje přitom na odhad společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF), podle kterého by do roku 2040 měla akumulace energie přilákat celosvětové investice 620 miliard dolarů, tedy přibližně 14 bilionů korun.

„Česká republika se ochuzuje o účast na těchto příjmech a s tím spojeným technologickým rozvojem, konkurenčním postavením na globálním trhu a možností přilákat zahraniční investice například na stavbu velkých továren na baterie, jako se to daří okolním zemím střední Evropy. Zároveň tím zaostává v oblasti inovací, jejichž podpora je ve světě běžná,“ uvedl výkonný ředitel asociace Jan Fousek, který je zároveň členem představenstva Svazu moderní energetiky a předsedou dozorčí rady Solární asociace.

Asociace upozornila, že celosvětový výkon akumulačních zdrojů je pro rok 2040 odhadován na 942 gigawattů, v Česku přitom podle ní není v současnosti kvůli chybějící legislativě možné samostatně provozovat ani dva megawatty už existujících baterií.

Podotkla, že v Německu, Velké Británii, Austrálii nebo Japonsku jsou v provozu stovky megawattů baterií – USA, Jižní Korea a Čína se blíží jednomu gigawattu.

„Jednotky megawattů už jsou například také v nedalekém Maďarsku nebo ve Finsku. Kromě těchto už instalovaných bateriových systémů existuje nespočet projektů, jejichž počet i rozsah neustále roste. Jedním z nejambicióznějších projektů se může chlubit Polsko, které plánuje do roku 2024 instalaci pěti gigawattů baterií. Přestože donedávna byla tato země známá obrovskou závislostí na uhlí, dnes začíná masivně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů a k nim nezbytnou akumulaci energie,“ podotkl Fousek.

Asociace připomněla, že nejpozději do letošního léta by měl být schválen takzvaný zimní energetický balíček EU, který mimo jiné přináší povinnost členských států implementovat do národních legislativ práva a povinnosti ohledně ukládání energie, která je v balíčku významně podpořena.

„Nejpozději do dvou let tak bude muset být akumulace v české legislativě adekvátně upravena,“ uvedla manažerka AKU-BAT CZ Karolína Jelínková.

Fousek v únorovém rozhovoru s ČTK řekl, že v připravované novele energetického zákona je akumulace ukotvena nedostatečně.

Mimo jiné mu vadí, že zařízení typu velkých baterií stále nemá být možné provozovat jako samostatná licencovaná energetická zařízení s vlastním připojením k přenosové soustavě. Ministerstvo průmyslu a obchodu novelu hájí, už dříve uvedlo, že akumulaci energie v ní věnuje značnou pozornost.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Karel
7. duben 2019, 22:32

...2040 celosvetovy vykon 942 GW... fajn - ale jaky je odhad kapacity baterií?

Jan Veselý
8. duben 2019, 00:27

Kolik bude potřeba, očekával bych 4-6 hodin max výkonu. Každopádně to vypadá, že produkční kapacita Li-ion baterií bude kolem roku 2030 okolo 2 TWh/rok (před 5 lety 30 GWh/rok), dnes ~200 GWh/rok), většina ovšem asi půjde do aut. Ta zkušenostní křivka bude brutální.

petr
7. duben 2019, 22:42

Bože co je to zase za nový tunel...

Akumulace elektrické energie ve velkém to jsou PVE například Dlouhé Stráně, maximálně pak pár baterek k FTVE v množství několika kWh.

A po pravdě jsou to totálně nenávratné investice do baterií... tedy v cenách konkurenčních klasických řešení...

Petr F
8. duben 2019, 12:05

Nemáte pravdu. Investice do bat. úložišť se vrátí, avšak za podmínek současné legislativy v ČR Ne. Pokud by bylo možné provozovat baterii na Pps, pak by to vycházelo. Ovšem realita je taková, že pokud by baterie vysoutěžily Pps, pak zbyde méně peněz pro ostatní konvenční zdroje.

Martin
9. duben 2019, 17:01

Dlouhe strane jsou fajn, ale maji svoji technologickou nevyhodu v tom ze nejsou uplne flexibilni na prepinani mezi nabijenim (vecerni precerpavani nahoru) a vybijenim (denni pousteni), zatimco bateriove uloziste muzou regovat v ramci sekund, takze jsou daleko lepsi alternativou k obnovotelnym zdrojum typu vzduch a voda nez precerpavaci, ale samozrejme precerpavaci elektrarny zde maji neustale misto, protoze jsou super podporou pro elektrarny, ktere by na noc museli tlumit vyrobu, coz je neekonomicke a technologicky problematicke.

Petr
8. duben 2019, 10:44

Těžko u nás může vzniknou dostatečně velká továrna na lithiové baterie, když největší na světě vzniká vedle v Polsku od LG, Samsung už dávno přestavuje svou starou továrnu v Maďarsku, a největší čínská baterkářská firma je dohodnutá stavět v Německu.

V takové těsné konkurenci největších světových firem v oboru to u nás v tomhle nemá cenu, leda výzkum a vývoj úplně jiných druhů baterií, ale na to je Česko dost malá země, a taky jsou u nás už skoro všechny lidské kapacity vyčerpané, takže by to muselo být hodně blízko něčemu už u nás tradičně provozovanému.

Jan Veselý
8. duben 2019, 15:38

Největší ne, "jen" jedna z těch opravdu velikých, 70 GWh/rok. mělo by to být okolo 5% světové produkce v roce 2025.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se