Domů
Elektřina
První české baterie HE3DA by měly být vyrobeny do konce roku

První české baterie HE3DA by měly být vyrobeny do konce roku

Společnost HE3DA postaví továrnu na své revoluční lithiové baterie v Horní Suché na Karvinsku, první baterie by měla továrna vyprodukovat do konce roku. Finance na vývoj a vybudování továrny získá firma od čínského investora, který v první etapě investuje 50 milionů eur (1,35 miliardy korun).

Inovativní technologie baterií, kterou vymyslel český vědec Jan Procházka a o které jsme již dříve informovali, nabídne mimo jiné mnohem vyšší kapacitu a úsporu nákladů ve srovnání se současnými bateriemi. Těžit z vynálezu může jak automobilový průmysl, tak i energetika.

Podle informací strategického ředitele společnosti HE3DA Václava Binara vznikne u Havířova první továrna, která by měla baterie začít vyrábět do konce roku. Finance poskytne čínský podnikatel Čchu ťüan-pin, který za celkem 100 milionů eur (2,7 miliardy korun) získá ve společnosti HE3DA Technologies 49% podíl, zbylých 51 % bude patřit českým investorům.

„V současné době baterie vznikají v laboratorním provozu a je potřeba vytvořit automatizované výrobní linky na jejich výrobu. Chceme mít první výrobní linku postavenou do konce roku, tak aby už produkovala baterie,“ řekl Binar.

Linka v Horní Suché u Havířova bude sloužit jako vzor pro linky, které budou stavěny po celém světě. Podle spoluzakladatele společnosti Radomíra Pruse bude společnost technologie na výrobu baterií prodávat. Zájem je o více než stovku linek z Německa, Slovenska, Ruska, Číny a Chile.

„Následně se budou na základě těchto linek stavět výrobní kapacity všude po světě. Linky v Horní Suché budou také vyrábět baterie, ale důležité jsou hlavně z toho důvodu, že vznikne vůbec první výrobní linka vyvinutá na tento konkrétní typ baterky,“ dodal Binar.

Společnost má již nyní na místě, kde bude továrna vybudována, výrobní prostory, ty podle Binara pouze stačí rozšířit o jednu halu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ má nabídky na nový blok v Dukovanech. Sní ale i o třech dalších velkých reaktorech a nespočtu malých
30. listopad 2022, 21:00
Nízká výroba větrných elektráren vyhnala ceny elektřiny na britském trhu nad 1000 liber za MWh
30. listopad 2022, 05:14
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Kudlička
17. duben 2016, 06:05

Informace o převratné baterii HE3DA pana Procházky jsou zcala falešné, nic takového se vyrábět nebude. Firma byla založena z úplně jiných důvodů.

Tomas Jirka
17. duben 2016, 10:54

Mohu se optat na nejake blizsi/konkretnejsi informace, prosim? Oba Vase komentare jsou pomerne zavazna obvineni, a pokud se nezakladaji na pravde, tak nejsou uplne ferova (skoro to zni jako Vase konkurence).

Dekuji.

Kudlička
18. duben 2016, 09:35

Firma je založena za účelem finančních machinací. Z obchodního rejstříkuje to patrné.

Peppa
21. březen 2016, 13:43

V rozhovoru pana Procházky na Aktualně.TV nebylo o vyšší kapacitě ani slovo!

David Vobořil
21. březen 2016, 22:02

Společnost to uvádí na svých stránkách.

Kudlička
21. duben 2016, 04:34

Společnost uvádí, co se jí zachce.

Zatím ale nepředvedla žádný skutečný produkt. Těžko tedy může jít o solidní firmu.

Perikles
21. březen 2016, 22:08

Mohu požádat o objasnění, kdo je Binar? Z článku mi to není vůbec jasné... Děkuji!

David Vobořil
22. březen 2016, 22:41

Díky za připomínku. Václav Binar je strategický ředitel společnosti HE3DA. V článku bylo doplněno.

Kudlička
17. duben 2016, 06:08

Nedávejte si práci s doplňováním, co je zač pan Binar. Celá HE3DA je jen podvod. Čerpání dotací, praní špinavých peněz - to je činnost téhle firmy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se