Domů
Akumulace energie
BNEF: Kapacita bateriových úložišť přesáhne do roku 2030 jednu TWh
Větrná elektrárna s bateriovým úložištěm. Zdroj: Vattenfall
Zdroj: Vattenfall

BNEF: Kapacita bateriových úložišť přesáhne do roku 2030 jednu TWh

Globální kapacita bateriových úložišť by měla podle výhledu výzkumníků z BloombergNEF (BNEF) vzrůst do roku 2030 na 1 028 GWh ze zhruba 34 GWh na konci roku 2020. V případě instalovaného výkonu BNEF očekává za stejné období nárůst ze 17 GW na 358 GW. Vyplývá to ze zveřejněné tiskové zprávy.

Podle výhledu BNEF by více než polovina uvedeného nárůstu měla připadat na dva dominantní trhy - Spojené státy americké a Čínu. Dalšími významnými trhy by měly být Indie, Austrálie, Německo, Spojené království a Japonsko.

„Globální trh s úložišti roste bezprecedentním tempem. Klesající ceny baterií a rostoucí penetrace obnovitelných zdrojů energie činí z energetických úložišť významný zdroj flexibility v mnoha elektroenergetických soustavách. Energetická úložiště jsou budována stále větší, zvyšuje se délka doby vybíjení a nabíjení a jsou stále častěji budována společně s obnovitlenými zdroji,“ uvedla Yiyi Zhouová z BNEF.

BNEF očekává, že většina (55 %) nově budovaných úložišť do roku 2030 bude využívána k přesunu výroby elektřiny ze solárních a větrných elektráren do období s vysokou poptávkou po elektřině.

„Baterie umístěné u zákazníků, a to jak rezidenční, tak komerční a průmyslové aplikace, také stabilně porostou. Hlavními trhy pro tyto aplikace jsou nyní Německo a Japonsko, velkými trhy jsou také Austrálie či Kalifornie. BNEF očekává, že úložiště energie umístěná v domácnostech a podnicích budou tvořit zhruba jednu čtvrtinu nových instalací do roku 2030,“ uvedl BNEF.

Podle BNEF by naprostá většina nově budovaných úložišť energie do roku 2030 měla být bateriových, a to zejména kvůli jejich cenové konkurenceschopnosti, zavedenému dodavatelskému řetězci a dosavadním výsledkům.

„Pokud nové technologie úspěšně pokoří lithium-iontové baterie, mohl by být celkový rozvoj ještě větší,“ dodal BNEF.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vinkler
19. listopad 2021, 10:42

Psát o globálním přesunu ve spotřebě ee a uvádět 1 TWh v roce 2030 je oxymóron (ne-li lež). To je tak maximálně na stabilizaci frekvence.

Omega
19. listopad 2021, 15:27

No 1TWh by stačila čechám na 5 dní :D

Na celý svět je to celkem k ničemu.

hellokitty
20. listopad 2021, 17:15

baterky maju vykryvat spicky a kratkodobe vypadky vime? na dlhodobe uloziska sa paralelne skumaju rozne technologie, zvitazi ta co bude najlacnejsia a najlahsie skalovatelna

richie
22. listopad 2021, 09:43

placete na nespravnom hrobe - ano, je to tak ako pisete - ".. na dlhodobe uloziska sa paralelne skumaju rozne technologie, zvitazi ta co bude najlacnejsia a najlahsie skalovatelna.." - zial ta doba, nez sa najde nieco rozumne pouzitelne a nasledne sa aj zacne vo velkom pouzivat, je v desatrociach (a zatial vyzeraju slubnejsie predpovede na fuziu)

ale vsade tu hulakaju, ze zmenu treba hned a na to su "dostupne" len baterky - nic pouzitelnejsie aktualne nemame

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se