Domů
Akumulace energie
Tesla představila baterie Powerwall a Powerpack
Tesla baterie pro domácnosti, Powerwall

Tesla představila baterie Powerwall a Powerpack

Ředitel automobilky Tesla, Elon Musk, představil dlouho očekávané nové baterie, které slouží ke skladování energie v domácnosti (Powerwall) a pro síťové účely (Powerpack). Odhalení nových produktů byl jeden z nejvíce očekávaných okamžiků nejen mezi fanoušky společnosti Tesla a Elona Muska, ale i mezi odbornou energetickou veřejností.

Oznámení přišlo po týdnech očekávání, protože již dříve prosákly informace o tom, co Tesla zamýšlí. Ve skutečnosti tedy žádné velké překvapení nepřišlo. Elon Musk dlouho avizoval, že společnost směřuje i za hranice automobilového průmyslu, což dokonale naplnil.

„Naším cílem je od základu změnit způsob, jak lidé na světě užívají energii. Chceme kompletně změnit energetickou infrastrukturu po celém světě“
Elon Musk, ředitel společnosti Tesla

Baterie pro domácnost nese jméno Powerwall

Powerwall je dobíjecí lithium-ion baterie, která se dá jednoduše uchytit na zeď, jak je tomu na následujícím obrázku.

Tesla baterie pro domácnost
PowerWall na zdi

Nová baterie má kapacitu 7 kWh nebo 10kWh (pro představu – průměrná denní spotřeba americké domácnosti je 30 kWh, zatímco v ČR je to 12 kWh). V průběhu představení produktů Musk samozřejmě ohlásil, kdy společnost začne baterie dodávat a kolik budou stát:

Již koncem letošního léta a cena bude startovat na 3 000$.

Baterie je určena zejména k tomu, aby domácnosti mohly řídit odběry elektřiny ze sítě. Baterie se budou nabíjet v časech, kdy je v síti dostatek výkonu a ceny elektřiny jsou nízké. Zatímco při vysoké poptávce se nebude elektřina ze sítě odebírat, ale spotřebuje se energie nashromážděná v baterii.

Samozřejmě může sloužit i v kombinaci se solární elektrárnou, která bude baterii přes den nabíjet a bude možné si dopřát „solární energii“ i v průběhu noci. Baterie může zároveň sloužit i jako záložní zdroj v případě výpadku napájení nebo blackoutu.

Tesla myslí i na design. Kromě červené a bílé barvy, které můžete vidět na předchozích fotografiích, je k dostání i matně černá.

Síťová baterie Tesla: Powerpack

V oblasti elektrických sítí se konečně zdá, že přichází čas pro skladování energie. Kromě neustálé silnější diskuze kolem potenciálu skladování energie dochází i na konkrétní činy. V Kalifornii, domovském státě Tesly, se tři velké společnosti (PG&E Corp, Edison International’s Southern California Edison a Sempra Energy’s San Diego Gas & Electric) dohodly na tom, že chtějí do roku 2020 společně vybudovat 1,3 GWh kapacity pro skladování energie.

Powerpack se bude skládat ze 100 kWh bloků a bude uskupen do celků od 500 kWh až do 10 MWh. Díky tomu by mohl přispět k výše uvedeným plánům energetických společností.

Tesla Powerpack - Síťové baterie
Zdroj: Tesla

Energetický sektor má zatím stále problémy s tím, aby přišel s cenově vhodným řešením skladování elektřiny. To se stává stále aktuálnějším problémem. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje výkon instalovaných solárních a větrných elektráren.

Tesla Powerpack - Síťové baterie
Série baterií Powerpack Zdroj: Tesla

 

K masivní výrobě a rozvoji systému pro skladování energie bude určena „gigafactory„, která je momentálně ve výstavbě v Nevadě. Díky tomu Tesla doufá, že sníží náklady jak na baterie, tak na automobily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516