Domů
Akumulace energie
Revoluce lithium iontových baterií? 24M přichází s polotuhým článkem s o 40 % nižšími náklady na výrobu

Revoluce lithium iontových baterií? 24M přichází s polotuhým článkem s o 40 % nižšími náklady na výrobu

Startup 24M přichází na trh s polotuhým lithium-iontovým akumulátorovým článkem, jehož energetická hustota přesahuje 350 Wh/kg. To je o 40 % více, než nabízí  například články společnosti Tesla využívané v Modelu 3.  Dle společnosti článek navíc disponuje zvýšenou životností, bezpečností a nižšími náklady na výrobu ve srovnání s klasickými lithium-iontovými články. 

Nápad vznikl myšlenkou profesora Minga Chianga smíchat aktivní materiály do elektrolytu před vytvořením článku. Dojde tedy k tvorbě „katolytu“ a „anolytu“, které jsou odděleny separátorem propouštějicím pouze ionty. Revoluční struktura článku umožňuje uspořit až 80 % přebytečného materiálu oproti standardním li-ion článkům a snížit náklady na výrobu o 40 %.

„Samozřejmě smícháváme anodu a katodu odděleně, takže můžeme využít jiný elektrolyt v anodě, nazývaný anolyt, a katodě, nazývaný katolyt. Typický separátor propouští jak ionty, tak elektrolyt. Pokud bychom tedy v tomto případě použily klasický separátor, došlo by ke smísení materiálů a k vytvoření homogenní směsi, což by bylo v tomto případě nežádoucí,“ uvedl ředitel produktu Joe Adiletta.

Zajištění oddělení anolytu a katolytu otevře velké možnosti k výběru elektrolytů. To by znamenalo, že každá baterie by mohla být konstruována na míru podle koncových potřeb. Technologie „duálního elektrolytu“ může být aplikována jak v LFP (lithium-železo-fosfátovém) článku, který je využíván zejména ve stacionárních aplikacích, tak i v NMC (nikl-mangan-kobaltovém) článku, který je využíván například v elektromobilech.

Společnost 24M plánuje začít s produkcí ke konci roku 2019. Vyrobeno již však několik článků, které byly testovány po tisíce cyklů. Technologie duálního elektrolytu může dle 24M zvýšit životnost baterie, bezpečnost a náklady.

Ačkoliv je komercializace této technologie vzdálena minimálně několik let, společnost neskrývá nadšení z možnosti využití polotuhé baterie k aplikacím stacionárních li-ion bateriových úložišť, které budou bez problému schopné dodávat plný výkon po dobu delší než v současnosti standardní 1-4 hodiny.

K odhalení baterie dojde ve čtvrtek 28. března 2019 na Mezinárodním Bateriovém semináři & Exhibici ve Fort Lauderdale.

Srovnání polotuhého článku se standardním li-ion článkem představuje následující video.

Štítky:seznamLi-ion

Komentáře

(10)

Karel

25. březen 2019, 12:09

O nějakých průlomech v baleriích čtu posledních x let, ale na trhu stále nic nevidím.

Pavel

25. březen 2019, 13:45

Ono to bude tím, že to celé je zbožné přání politiků. Historie se stále opakuje. Ve středověku chtěli kámen mudrců, elixír života a dokázalo se tím živit dosti vykutálených podvodníků. Fašisti ve snaze získat moc nad celým světem dokázali rovněž skočit na špek. V Praze se například vyvíjel pístový motor bez klikové hřídele. Obama vyplatil tučné dotace ve vidině milionů elektromobilů a nic se z toho neuskutečnilo. Tak se nedivte, že žádná superbaterie není a možná ani nebude. Již jsem to psal - ekologická živá příroda elektřinu neukládá, tvoříme si tuky. Vzhledem k době, jakou měla na vývoj, to nejspíše ekologicky nejde.

Tadeus

25. březen 2019, 16:26

Máte naprostou pravdu. I přes veškeré "průlomy" , a že jich bylo, je stále nejspolehlivější klasická plochá baterie.

Jan Veselý

25. březen 2019, 19:31

Já nedávno kupoval novou baterii do mobilu. Zaujalo mě jak je malá a lehká, tak jsem si její parametry srovnal s Li-ion baterií, kterou jsem měl v mobilu před 15 lety.

Současná baterie má 3x vyšší kapacitu při 2.5x nižší hmotnosti a stojí 4x méně (očištěno o inflaci 5.5x).

Celkem pokrok ne?

sase

25. březen 2019, 13:10

„li-ion bateriových úložišť, které budou bez problému schopné uchovat energii po dobu delší než v současnosti standardní 1-4 hodiny."

Jaký 1-4 hodiny?

Zdenek

25. březen 2019, 19:33

Dalsi nesmyslna ptakovina typu He3da, asi tim take oblbuji investory. Material ma danou energetickou hustotu a metoda zpracovani ji nedokaze zvisit.

Milan Vaněček

25. březen 2019, 20:41

Časová prodleva mezi novým účinnějším designem technologie z laboratoře a velkoseriovou výrobou je i u tak pokročilé technologie jako je fotovoltaika typicky 10-20 let.

Totéž bude platit pro baterie. Inovace přicházejí každý rok, občas i "disruptive" ale než se to dostane do rozměrů Gigafactory, tak to těch 10-20 let zabere.

To je realita, nějaké kecy na tom nic nezmění, "learning curves" fungují, ale vše je dlouhodobý proces.

Martin Hájek

26. březen 2019, 00:32

Spíš je realita taková, že valná většina takzvaně perspektivních technologií narazí na nějakou překážku a vývoj skončí. Je to jako s léky. Ze stovek perspektivních látek má jen jedna šanci stát se skutečným lékem, zbytek postupně odpadne. Problém je stejný jako u léků, kde nás také média zasypávají informacemi o tom, na co všechno se našel lék, ale zpravidla je to jen chiméra ze základního výzkumu, kde ta pravděpodobnost tvorby léku je velmi nízká. Úplně stejné je to s novými technologiemi. Těch požadavků na baterii kromě toho základního, tedy co největší měrná kapacita za co nejméně peněz, je totiž docela hodně. Například baterie, která čas od času sama vzplane není úplně optimální :-).

Jiří Semrád

25. březen 2019, 21:42

Deset let sem, deset let tam. O to nejde. Všechno chce svůj čas. Hlavně si nenechme ukrást ložiska lithia !

David Řeháček

26. březen 2019, 04:59

Video zmíněné v článku je na YoutTube už 3 roky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.