Domů
Elektromobilita
Tesla Gigafactory má podle analytiků hodnotu 50 miliard dolarů

Tesla Gigafactory má podle analytiků hodnotu 50 miliard dolarů

Analytik společnosti Global Equities Research Trip Chowdhry veřejně prohlásil, že Tesla/Panasonic Gigafactory má na trhu hodnotu 50 miliard amerických dolarů. Jedná se o desetinásobek ceny původního projektu.

Odhad tržní ceny Gigafactory na úrovni 50 miliard dolarů je zhruba desetinásobek plánované ceny projektu a dokonce více než tržní kapitalizace Tesla Motors, která je nyní přibližně 34 miliard dolarů.

Chowdhry má poměrně optimistická tvrzení

Chowdhry srovnává Tesla Motors se společností Amazon, původně internetovým prodejcem knih, kterému se povedlo plně využít potenciál nabízených webových služeb. Nyní vládne společnost v globálním měřítku online nákupům obecně. Podle Chowdhryho by velký zdroj příjmů společnosti mohla vytvářet právě továrna na baterie.

Chowdhry si dokonce myslí, že Gigafactory by v období následujících 20 let mohla Tesla Motors přinést 100 miliard dolarů příjmů. Jedná se o nový typ průmyslové aktivity a Chowdhry v něm vidí potenciál, o kterém lidé ani netuší.

Musk přichází s fakty

Na každoročním setkání akcionářů na konci května Tesla oznámila, že výrobní potenciál by se mohl až ztrojnásobit na 105 GWh kapacity vyprodukovaných článků a s ní související možnosti uskladnění energie. Navíc se jedná o trojnásobek ostatních výrobních kapacit ve zbytku světa. Elon Musk rovněž oznámil, že továrna na baterie bude stávající modely cylindrických článků zvětšovat.

Podle Muskových plánů má továrna do roku 2018 vyprodukovat 500 tisíc vozů. Baterie ovšem neputují pouze do aut, ale podle původních plánů by měla třetina vyprodukované kapacity sestávat z baterií pro systémy ukládání energie.

Je potřeba si uvědomit, že Tesla není automobilka produkující mimo jiné baterie, ale společnost pro výrobu baterií, která rovněž vyrábí auta. Podle Chowdhryho tedy budou v budoucnu příjmy z baterií vyšší než příjmy z prodeje elektromobilů.

Zdroj úvodní fotografie: teslarati.com.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se