V Tušimicích byl zahájen provoz 4MW baterie u stávající uhelné elektrárny

13. prosinec 2019, 16:43
DomůAkumulace energieV Tušimicích byl zahájen provoz 4MW baterie u stávající uhelné elektrárny

Kadaň (Chomutovsko) – V elektrárně Tušimice u Kadaně byl dnes zahájen provoz velkokapacitní baterie, která dokáže uchovat energii pro 200 domácností na celý den. Je součástí výzkumného projektu BAART, který se zabývá využitím baterií pro ukládání energie i regulaci rozvodu elektřiny. Na projektu se podílí elektrárenská společnost ČEZ a státní provozovatel elektrické přenosové soustavy ČEPS. Výstavba bateriového systému stála desítky milionů korun, řekl dnes novinářům mluvčí ČEZ Martin Schreier. Zařízení v Tušimicích má mít životnost minimálně deset let.

Baterie má výkon čtyři megawatty (MW), což odpovídá například instalovaným výkonům některých malých vodních elektráren v Česku, a kapacitu 2,8 megawatthodiny (MWh). Na její obsluhu stačí pouze jeden člověk. „Baterie reaguje okamžitě, v řádech milisekund. Co se týče najetí, když je vypnutá baterie a potřebujete ji nastartovat, tak to trvá zhruba tři minuty – z vypnutého stavu do připraveného stavu, kdy dává výkon,“ řekl Petr Mareček ze společnosti IBG Česko, která je dodavatelem bateriového systému.

Baterie v Tušimicích je podle ČEZ první svého druhu v České republice. V Evropě podobné systémy využívají zejména v Německu a Velké Británii. „Na rozdíl od některých projektů bateriových úložišť, které nedávno v České republice vznikly, nepůjde pouze o testování technologie jako takové, ale o ověření různých typů provozních režimů v odlišných podmínkách a nastavení pravidel pro baterie tak, aby byla zajištěna dlouhodobá spolehlivost jejich zařízení a stabilita dodávky služeb výkonové rovnováhy,“ oznámila firma ČEZ.

Baterie je umístěna v elektrárenském areálu na prostranství, kde dříve stála plynová kotelna pro vytápění města Kadaně. Výhradním investorem technologie bateriového úložiště je ČEZ, ČEPS pak bude hradit náklady na službu regulace frekvence v pilotním provozu.

ČEPS testováním nových technologií reaguje na změny ve fungování energetického trhu, kdy dochází k rozvoji obnovitelných zdrojů energie i decentralizaci zdrojů. Zároveň s očekávaným poklesem cen baterií se dá předpokládat jejich stále větší využití v energetice.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují