Ve Švédsku testují systém kombinující geotermální a solární technologie
Švédské technické výzkumné centrum vyzkoušelo nový hybridní systém kombinující hybridní solární panely a technologie geotermální energie. Během studie, která byla podporována Švédskou agenturou pro energii, byl systém testován na 70 řadových domech na západním pobřeží Švédska
Nový koncept se skládá z hybridních solárních panelů, tepelného čerpadla země – voda (GSHP) a technologie, která umožnuje akumulovat teplo v podzemních vrtech (BTES). Jednotlivé technologie se ve výsledném systému výborně doplňují. Díky jejich propojení má navíc systém potenciál zvýšit efektivitu jednotlivých částí jak po stránce energetické, tak po stránce ekonomické.
„Je to jedna z prvních demonstrací zkombinování technologie hybridních solárních panelů a GSHP v Švédsku“ – Pernilla Gervind, jedna z vedoucích výzkumných pracovníků spolupracujících na projektu.
Zásadní roli v celém systému hrají hybridní fotovoltaické panely, občas nazývané fotovoltaicko-tepelné panely. Tato technologie je dobře zavedeným a nejrozšířenějším způsobem chlazení solárních článků. Hybridní panely se skládají z běžných fotovoltaických článků, zároveň jsou ale do nich vestavěny také systémy obsahující nějakou formu chladícího média, většinou vody nebo vzduchu, které uvnitř panelu cirkuluje. Tyto systémy mají za úkol snížit teplotu solárních článků a zamezit jejich přehřívání. To totiž výrazně snižuje jejich efektivitu.
Využití odpadního tepla z hybridních panelů
„Voda, která projde panelem a ohřeje se tak asi na 10 °C, je nasměrována do „studené strany“ systému GSHP a využita jako zdroj tepla. V případě, že je tepla přebytek, je teplo přesměrováno do podzemních vrtů. V nich je tepelná energie vody absorbována okolní zemí. Ochlazená voda posléze putuje zpět do panelů“ – Pernilla Gervind
Ohřívání podzemních vrtů není novou myšlenkou. Tato metoda, často popisovaná jako „nabíjení“, se s úmyslem zvýšit efektivitu tepelných čerpadel běžně používá. Teplota okolí vrtu totiž s postupem času klesá, a s ní klesá také efektivita čerpadla. Běžně se ale k tomuto účelu využívají konvenční technologie, využívání odpadního tepla z hybridních panelů je unikátem.
Tento systém může být využit také pro akumulaci sezónního tepla – nepotřebné teplo vyrobené v létě je akumulováno do podzemních vrtů a v zimě využito k vytápění.
„Naším cílem bylo systém ohodnotit a zajistit jeho funkčnost. Jsme si velmi jistí, že systém má v tomto měřítku potenciál“ – Jessica Benson, výzkumná pracovnice spolupracující na projektu.
Zdroj úvodního obrázku: Dominic Alves
Mohlo by vás zajímat:
Uchování přebytečného tepla z léta pod zemí je důležité pro naše či severnější zeměpisné šířky pro dosažení úplné energetické soběstačnosti, například v rodinném domě, pomocí čisté energie. Zkouší se i méně tradiční způsoby jako velký zásobník s látkou s vhodným fázovým přechodem, uvolňujícím v zimě naakumulované teplo z léta. Technicky je mnoho způsobů jak vybudovat dům který více energie vyrobí než spotřebuje a to pouze čisté energie a po celý rok. Nutné jsou dlouhodobé provozní zkušenosti a seriová výroba jednotlivých komponent s dlouhou životností.
Znám lidi z VŠB, kteří provozují sezónní uchovávání tepla nedaleko Ostravy. Oni si schovávají teplo z kogenerační jednotky na důlní plyn. Nejvíce mě překvapilo, že "díra v zemi" má účinnost uložení tepla okolo 80% a prý to s časem mírně roste.
A abych nezapomněl. Dělají to ve spolupráci s DPB Paskov, bývalé součásti OKD, kterou Bakala výhodně zpeněžil a která (stejně jako OKK, OKD Doprava, ...) teď dobře prosperuje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se