
Solární letoun absolvoval další úsek na své cestě kolem světa
Včera večer přistál solární letoun Solar Impulse 2 v americkém Ohiu ve městě Dayton. Let z Oklahomy dlouhý 1 113 km trval necelých 17 hodin. Z Daytonu letoun zamíří do New Yorku. Solar Impulse 2 urazil na své cestě kolem světa již více než 25 000 kilometrů.
Experimentální letadlo Solar Impulse 2 urazilo na své cestě kolem světa více než 25 000 kilometrů. Poslední let z Tulsy do Daytonu trval 16 hodin a 34 minut. Solar Impulse 2 letěl průměrnou rychlostí 67 kilometrů za hodinu.
V řízení letadla se střídají Švýcaři Bertrand Piccard a André Borschberg. Piccard je známý tím, že obletěl v balónu zeměkouli na jeden zátah. Borschberg je podnikatel a zároveň držitel rekordu v nejdelším letu letadlem bez mezipřistání, který trval 4 dny, 21 hodin a 52 minut. A právě Borscherg absolvoval i let do Daytonu.
„Tento let je pro mě ikonický – je tomu 89 let, co Lindbergh přeletěl Atlantik, a navíc přistávám ve městě bratří Wrightů.“
André Borschberg, pilot Solar Impulse 2
Borschberg na svém twitterovém účtu připomněl bratrskou dvojici Orville a Wilbur Wright, kteří stáli na samém počátku letectví a kteří jsou nesmazatelně spojeni právě s městem Dayton.
17 000 solárních článků zásobuje letoun energií
Solar Impulse 2 vyrazil na 35 000 kilometrů dlouhou trať kolem země z Abú Zabí v březnu roku 2015. Během osmého úseku absolvoval André Borschberg cestu z japonského města Nagoya na Havaj dlouhou 7 212 kilometrů, kterou se zapsal do historie. Při historicky nejdelším přeletu však došlo k poškození baterií a Solar Impulse 2 musel být opraven. Do vzduchu se opět dostal 21. dubna letošního roku.
Solar Impulse 2 je jednomístný letoun poháněný elektrickou energií ze solárních článků, kterých je na křídlech, trupu a ocase instalováno 17 248. Letadlo je dlouhé 22,4 metrů a má obrovské rozpětí křídel. Se 71,9 metry je větší než Boeing 747.
Letadlo je poháněno čtyřmi elektromotory o výkonu 13 kW a na své palubě má 4 baterie o kapacitě 41 kWh. Akumulátory o váze 633 kg tvoří velkou část celkové hmotnosti letadla, která činí 2 300 kg. Solar Impulse 2 může dosáhnout rychlosti až 140 km/h.
Zdroj úvodní fotografie: Solar Impulse
Mohlo by vás zajímat:
".let je pro mě ikonický – je tomu 89 let, co Lindbergh přeletěl Atlantik
Více na: https://oenergetice.cz/cista-mobilita/solarni-letoun-absolvoval-dalsi-usek-na-sve-ceste-kolem-sveta/."
Jako kdyby snad Lindbergh byl první, kdo přeletěl Atlantik, ....
:D
Pokud si to dobře pamatuji, tak Alock s Brownem letěli o pár let dříve, ale Lindbergh letěl sám (takže mu patří prvenství za první solo přelet) a udělal tomu evidentně lepší promo :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se