Domů
Elektrárny v ČR
Akcionáři kolem Šnobra chtějí kvůli Počeradům další hromadu ČEZ

Akcionáři kolem Šnobra chtějí kvůli Počeradům další hromadu ČEZ

Minoritní akcionáři kolem Michala Šnobra budou kvůli možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady ČEZ. Důvodem podle něj je, že bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu firmy a ze strany představenstva společnosti na ní byly dotazy k tématu nedostatečně zodpovězeny. Šnobr to dnes v noci řekl ČTK.

Aktuální valná hromada začala ve středu v 11:00 a s přestávkami tak trvá už více než 15 hodin. Jde o nejdelší valnou hromadu ČEZ vůbec. O dividendě, aktualizaci strategie firmy ani o případných změnách v dozorčí radě firmy se zatím nehlasovalo.

„S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek,“ uvedl Šnobr k elektrárně Počerady.

Právě z podnětu akcionářů kolem Šnobra se loni v listopadu uskutečnila první valná hromada ČEZ svolaná na popud minoritního akcionáře. Šnobr a spol. tehdy podali hned v úvodu valné hromady protest proti programu jednání, který podle nich ČEZ nezákonně zúžil, a jednání akcionářů záhy opustili. ČEZ argumentoval, že přijal na pořad valné hromady všechny body, které právně mohl, a představenstvo ji svolalo podle zákona.

Protestem některých menšinových akcionářů proti tomu, že na její program nebyl opakovaně zařazen bod o možném prodeji elektrárny Počerady valná hromada ve středu začala. „Pokoušíme se o to už potřetí za sebou a nic se neděje. Považujeme to za šikanování,“ uvedl Šnobr. Podle ředitele útvaru právní služby ČEZ Patrika Bureše však tato záležitost do působnosti valné hromady nespadá.

O elektrárnu Počerady má zájem společnost Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. V říjnu loňského roku to potvrdil generální ředitel firmy Luboš Pavlas. Tykačova společnost Vršanská uhelná jednala s ČEZ, kterému elektrárna nyní patří, o její koupi předloni. Dozorčí rada ČEZ ale transakci neschválila.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku.

Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Štítky:ČEZ
Počerady

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se