Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ investuje do údržby potrubí v Temelíně 50 milionů korun
JE Temelín
Autor: Petr Šmolík

ČEZ investuje do údržby potrubí v Temelíně 50 milionů korun

Firma ČEZ letos investuje 50 milionů korun do rekonstrukce potrubí v jaderné elektrárně Temelín. Energetici se zaměří především na část trasy mezi strojovnou druhého bloku a chladicími věžemi. Pokračovat bude i úprava dalších technických potrubí. Práce potrvají do roku 2023. Většina z nich se bude dělat během odstávek, ta nejbližší začne v Temelíně koncem června a ČEZ ji plánuje na dva měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Temelínské potrubní trasy jsou desítky kilometrů dlouhé, některá potrubí jdou i za hranice areálu. V posledních letech se většina z nich opravuje. ČEZ do nich ročně investuje desítky milionů. Cílem je podle Svitáka připravit jejich stav na další desítky let provozu elektrárny.

„Některé potrubní trasy jsou staré desítky let, pochází totiž ze začátku 90. let. Byly mezi prvními, které se vybudovaly v době výstavby elektrárny. Jejich kontrola a rekonstrukce bude patřit mezi klíčové projekty následujících několika let,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Jaderná elektrárna Temelín odstávka prvního bloku. Ilustrační foto
Ilustrační foto

Loni energetici dokončili opravu řadů přívodní surové vody z čerpací stanice Hněvkovice. Práce na dvou šestikilometrových přivaděčích trvaly tři roky a investice přesáhla 100 milionů korun.

„Letos se zaměříme na potrubí chladicí vody v části mezi strojovnou druhého bloku a čerpadly cirkulační chladicí vody. S průměrem 3,4 metru jde o jedno z největších potrubí v areálu,“ uvedl Milan Vrána, který má projekt oprav na starosti.

Práce se budou dělat na dvou trasách v délce 300 metrů. Energetici připravují i rekonstrukci odpadních řadů na Kořensko, rozvodů pitné a požární vody v areálu elektrárny nebo rekonstrukci kanalizace.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516