Domů
Elektrárny v ČR
Druhý blok Temelína dnes dopoledne dosáhl plného výkonu

Druhý blok Temelína dnes dopoledne dosáhl plného výkonu

Týden poté, co jaderná elektrárna Temelín připojila generátor k přenosové soustavě, začal dnes dopoledne druhý blok pracovat na 100 procent. Nyní tak Temelín kryje téměř třetinu české spotřeby. Na druhém bloku byla od 19. května plánovaná odstávka, trvala necelých 73 dní. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Od začátku roku Temelín vyrobil 9,4 terawatthodiny elektřiny.

Dosažení plného výkonu předcházely úspěšné kontroly paliva při osmdesátiprocentním výkonu reaktoru. Temelínští fyzici při nich ověřovali například rozložení výkonu reaktoru. Po skončení kontrol operátoři zvyšovali výkon reaktoru velmi pozvolna. Za hodinu zvedli výkon o necelé procento.

„Nájezd bloku po odstávce je velmi pozvolný kvůli takzvanému kondiciování paliva. Zjednodušeně řečeno, nové palivo si musí zvyknout na provozní podmínky. Několikadenní náběh bloku je navíc spojený s řadou testů na různých výkonových hladinách,“ řekl ředitel divize Jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Ilustrační foto

Odstávku zvládli energetici skoro o dva týdny dříve, než předpokládali. Podle nich jsou odstávky pro elektrárnu nejnáročnějším obdobím v roce.

„Za necelých 73 dní jsme zvládli zkoordinovat přes 17.000 činností a práci tisícovky zaměstnanců našich i dodavatelů. Zkrácení odstávky tak znamená rychlejší návrat do běžného a klidnějšího provozního režimu i pozitivní dopady do výrobních a ekonomických výsledků společnosti,“ uvedl Zronek.

Ještě nyní při plném výkonu provede Temelín závěrečnou část testů. Podle mluvčího se zaměří na palivo a kalibraci měřicích systémů.

Ilustrační foto

Při odstávce druhého bloku vyměnili energetici čtvrtinu paliva, zmodernizovali kompenzátor objemu, zkontrolovali bezpečnostní systémy a také ověřili, jak těsní ochranná budova kolem reaktoru.

„Poprvé se celá odstávka řídila z nového centra, kde na ploše 500 metrů čtverečních seděla čtyřicítka odborníků z elektrárny i od dodavatelů,“ řekl Sviták.

Začátek odstávky prvního bloku plánují energetici na závěr roku.

První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Komentáře

(15)

Peppa

8. srpen 2017, 09:07

Chudák palivo, musí si zvykat na provozní podmínky!

VK

8. srpen 2017, 09:42

Zaujalo mě:

"Začátek odstávky prvního bloku plánují energetici na závěr roku"

Jaký smysl má plánovat odstávku na zimní období, kdy je spotřeba vyšší než v létě? Nebo to teď nelze technicky stihnout?

Milan Vaněček

8. srpen 2017, 12:40

Jediný smysl to může mít tento: musíme vytvořit nedostatek v období nejvyšší spotřeby abychom mohli požadovat další jaderné bloky. Tohle je oblíbená taktika hypermarketů pro zvyšování cen. Za bolševika by je zavřeli za sabotáž kdyby zaváželi palivo či plánovali opravy v době nejvyšší spotřeby elektřiny a nejvyššího smogu.

Teď je to součást obchodní taktiky.

VK

9. srpen 2017, 16:54

Opravdu nikdo netusi proc? Pan Wagner, pan Hajek?

Martin Hájek

9. srpen 2017, 21:42

Prostě to tak vyšlo. Ten blok je rozhozený, bylo tam dost neplánovaných odstávek s neplánovanou délkou a dobu té plánované odstávky nejde úplně změnit (respektive interval od poslední odstávky). Je tam určitá vůle, ale ne moc velká, protože je zkrátka potřeba, aby došlo k vyhoření paliva.

Pan Vaněček zas vymýšlí směšné konspirační teorie, které nedávají žádný smysl. Vypnutí jednoho bloku Temelína nemůže cenu elektřiny nijak významně ovlivnit. Navíc by byl ČEZ sám proti sobě, protože přichází o tržby.

Pan Vaněček také zapomněl, že i v zimě ČR za normálních okolností vyváží nemalé množství elektřiny, takže holt bude vyvážet o něco méně, to je vše.

Milan Vaněček

10. srpen 2017, 08:33

Tady je v reálné praxi v ČR vidět spolehlivost zimních dodávek elektřiny z našich JE. Vypadá to (nebo to chtějí demonstrovat) že na každé 2 reaktory je zapotřebí mít jeden záložní aby "zajistili spolehlivost".

Pavel

10. srpen 2017, 14:05

A několika měsíční zimní výpadky oze parodií na elektrárny v Německu vám vrásky na čelel vaněčku nedělají?

Milan Vaněček

10. srpen 2017, 14:26

Že by 3 měsíce v zimě vítr nezafoukal a slunce nevysvitlo, tak to ani nejstarší kroniky na světě nezaznamenaly....

Vladimír Wagner

9. srpen 2017, 22:51

Jak už psal Martin Hájek. Pravidelné odstávky jsou dány jednak potřebami výměny paliva a pak pravidelnou údržbou a vylepšování bloků. Výměna paliva potřebuje určitou míru vyhoření. Pochopitelně je rozumné je optimalizovat tak, aby vycházely na období nižších potřeb elektřiny. Po rozhození neplánovanými odstávkami to není asi jednoduché.

Nejedlý

9. srpen 2017, 22:08

Doporučuji omezit fantazii na vymýšlení konspiračních teorií a spíše si vyhledat informace.

Doporučuji následující: http://oenergetice.cz/elektrarny-cr/cez-posunul-zacatek-odstavky-1-bloku-temelina-na-30-prosince/

Milan Vaněček

10. srpen 2017, 10:36

Tak je to ještě horší než jsem si myslel, ve Vašem odkazu se píše že "palivová kampaň při které je palivo optimálně využito, trvá až 12 měsíců."

Takže nejen nadcházející zimu ale i zimy další vypadne nejméně 1 GW výkonu....

energetik

10. srpen 2017, 12:07

Musí se počkat na nějakou poruchu která odstávky zase posune :-)

Mohli by třeba přes léto přerušit výrobu (celozávodní dovolená) a odstávku udělat až na jaře (potom by měli odstávky dvě :-) ale zisky je třeba mít hned a v daném období a to je priorita. Co bude a jaká bude krize za půl roku nebo měsíc řídící ekonomové neřeší.

Martin Hájek

10. srpen 2017, 12:38

Pane Vaněčku, jde o plánovanou odstávku, o které se ví dlouhé měsíce dopředu. Pokud vznikne v této zimě v EU nějaká krize, tak rozhodně nebude zaviněná Českou republikou, která bude i při plánované odstávce jednoho bloku Temelína schopná elektřinu nadále exportovat a podržet i v lednu Německo, až zase slavné větrné a fotovoltaické elektrárny budou v součtu dávat v denní špičce 3 GW a bude mrznout až bude praštět.

opravdovy energetik

10. srpen 2017, 13:25

Komentáře pana Vaněčka a pana "energetika" k celozávodní dovolené na jaderné elektrárně a z komentářů se rázem stává magazín Dikobraz. Škoda jen že zde nemohou nic namalovat :-).

A nebo nad tím máme spíše plakat? Ano energetice rozumí každý (doma má zásuFku...), tak jako dopravě, fotbalu, politologiii ...

Pane Vaněčku, Vy jste někdy pocítil "spolehlivost zimních dodávek elektřiny z našich JE", nebo je to jen výkřik do tmy?

jojo, dostat dotace investiční, provozní, přednostní přístup do sítě, .... a těm zdrojů co to umožní jen spílat. Jen tak dál.

VK

10. srpen 2017, 13:24

Dekuji!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.