Domů
Elektřina
Druhý blok Temelína snižuje výkon, připravuje se na pravidelnou odstávku

Druhý blok Temelína snižuje výkon, připravuje se na pravidelnou odstávku

Elektřina
Bez komentáře
14. červen 2018, 09:09
ČTK

Energetici začali večer 13. června snižovat výkon druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Blok plánovaně odstaví 29. června, aby vyměnili palivo a zkontrolovali zařízení v jaderné i nejaderné části bloku. Odstávka potrvá dva měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. První blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku vyrobil Temelín 6,96 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Druhý temelínský blok přešel do takzvaného výkonového efektu, kdy bude výkon reaktoru zvolna klesat až pod 90 procent.

„Jde o žádoucí stav, který ukazuje, že palivo bylo optimálně využito a blok jsme od poslední odstávky bezporuchově provozovali,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Druhý blok je bez přerušení v provozu od 31. července 2017. Než ho operátoři 29. června odstaví, budou každý den snižovat jeho výkon o necelé procento.

„Při nižším výkonu reaktoru je možné získat další energii z použitých palivových souborů a tím je co nejefektivněji využít,“ řekl mluvčí elektrárny.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bezvětří jako problém. Výpadek větrné energie dál zvedá cenu elektřiny
27. červen 2022, 15:00
Politici mlsně pozorují rostoucí zisk Skupiny ČEZ. Mluví o sektorové dani
27. červen 2022, 10:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se