Druhý blok Temelína snižuje výkon, připravuje se na pravidelnou odstávku

DomůElektřinaDruhý blok Temelína snižuje výkon, připravuje se na pravidelnou odstávku

Energetici začali večer 13. června snižovat výkon druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Blok plánovaně odstaví 29. června, aby vyměnili palivo a zkontrolovali zařízení v jaderné i nejaderné části bloku. Odstávka potrvá dva měsíce. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. První blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku vyrobil Temelín 6,96 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Druhý temelínský blok přešel do takzvaného výkonového efektu, kdy bude výkon reaktoru zvolna klesat až pod 90 procent.

„Jde o žádoucí stav, který ukazuje, že palivo bylo optimálně využito a blok jsme od poslední odstávky bezporuchově provozovali,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Druhý blok je bez přerušení v provozu od 31. července 2017. Než ho operátoři 29. června odstaví, budou každý den snižovat jeho výkon o necelé procento.

„Při nižším výkonu reaktoru je možné získat další energii z použitých palivových souborů a tím je co nejefektivněji využít,“ řekl mluvčí elektrárny.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.