Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárna Dlouhé stráně v 1. pololetí zvýšila výrobu o 40 %
Nároèná oprava horní nádrže nejvìtší èeské pøeèerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stránì pøed dokonèením . Na snímku :
Pohled na horní nádrž pøeèerpávací elektrárny Dlouhé Stránì
v nadmoøské výšce 1.360 metrù, kde od 15.6.-19.8. probíhá
rozsáhlá oprava  - nová tìsnící vrstva hornínádrže vydrží minimálnì pøíštích dvacet let provozu . Text: viz slovní zpravodajství.

Elektrárna Dlouhé stráně v 1. pololetí zvýšila výrobu o 40 %

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku v prvním letošním pololetí i díky masivním investicím zvýšila produkci elektřiny meziročně o 40 procent na více než 365 milionů kWh. „Takový objem elektřiny by dokázal pokrýt roční spotřebu více než 100.000 českých domácností,“ řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Loni vodní přečerpávací elektrárna po předchozí modernizaci vyrobila 636,9 milionu kWh elektrické energie. Ve srovnání s rokem 2018, kdy měla elektrárna kvůli opravám delší výpadek, se její produkce zvýšila o 17 procent.

„V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti a zároveň spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky milionů korun. Jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů korun,“ uvedl ředitel elektrárny Dlouhé Stráně Vítězslav Chmelař.

Díky masivním investicím se zvýšila účinnost elektrárny. Letos v dubnu vyrobila 82,339 milionu kWh, což je nejvyšší měsíční výroba od spuštění elektrárny v roce 1996.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kWh.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Zvyšuje se i návštěvnost elektrárny. Loni vzrostla o šest procent na 93.839 lidí, což je druhá nejvyšší hodnota v historii elektrárny. Rekordních více než 97.000 návštěvníků dorazilo na Dlouhé stráně v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jaroslav Novák
7. srpen 2020, 09:01

Vynikají dílo české technické inteligence, horníků i stavebních dělníků, dílo, na které můžeme být HRDI. K uhlíkové neutralitě můžeme přispět dalšími PVE na Krušnohorském hřebeni a vyuhlených lomech=jámách v severočeské pánvi, spád okolo H=600m, na území ČR bychom mohli bychom akumulovat až 30GWh v denním cyklu k podpoře OZE v Evropě!!! Pokud by byla brána uhlíková neutralita vážně, vláda by vyjádřila plnou podporu PVE!!! I z fondů EU lze čerpat značnou finanční podporu!!!

Jan
7. srpen 2020, 10:02

Samozřejmě se nejedná o výrobu, ale o uložení elektrické energie do jiného potenciálu a její opětovný návrat v případě potřeby. Pokud si dobře vzpomínám byla účinnost Dlouhých strání 20%. Jak je to po rekonstrukci a jak je na tom s účinností ve srovnání s jinými technologiemi?

Ivan Novák
7. srpen 2020, 16:30

Co jsem slyšel já, učinnost cyklu Dlouhých strání je přes 80%. Dalešice umí trochu méně (a nedivil bych se, kdyby se tlakové ztráty ještě relativně různily uvnitř cyklu, v závislosti na počtu současně pracujících strojů, rozdílu výšky hladin, změnách výkonu/příkonu (tj., rychlosti proudění) v jednom cyklu apod.). Zpřesnit to z veřejných infozdrojů není snadné, vždy jsou PVE smíchané dohromady, i se Štěchovicemi. Mravenčí prací pomocí výkazů ČEPS o hodinovém zatížení a výrobě a REMIT ČEZ by možná šlo vydolovat víc, ale byla by to fuška.

Antonín Mikeš
7. srpen 2020, 18:49
Jaroslav Novak
7. srpen 2020, 16:43

uložit 3.5GWh s účinností 80% často nezpracovanych přebytku EE z OZE je nádherna efektivita ....pokud by podobných PVE bylo více v ČR!!!!

Miloslav Machálek
8. srpen 2020, 00:39

O efektivitě PVE při stále narůstajícím podílu výroby OZE, které pochopitelně nejsou schopny držet jako uhelné a JVE 24hodinový resp. nepřetržitý výrobní cyklus, není pochyb. Vnímám jako velice správnou zmínku o Krušných horách a možném spásu až 600m,"baterie" PVE jsou určitě mnohem šetrnější vůči přírodě

Jose
8. srpen 2020, 13:08

Rozkopat kopec je určitě zcela bez vlivu na přírodu!

Jaroslav Novak
8. srpen 2020, 22:02

HN Kopec obohatí a voda nikomu neškodí

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se