Domů
Elektrárny v ČR
V bývalém ostravském dole otevřeli experimentální přečerpávací elektrárnu

V bývalém ostravském dole otevřeli experimentální přečerpávací elektrárnu

V podzemních prostorách bývalého ostravského Dolu Jeremenko otevřeli 17. července experimentální přečerpávací vodní elektrárnu. Náklady na vybudování tohoto unikátního díla dosáhly 79 milionů korun.

„Celé je to koncipované buďto jako výroba špičkové elektrické energie v době, kdy je nedostatek energie, nebo pro skladování elektrické energie, kdy například je té energie nadbytek – svítí sluníčko, fouká vítr, tak se může voda vyčerpat na povrch, tím se vlastně ta energie akumuluje do té vody a pak se spouští dolů a vyrábí se v době potřeby,“ uvedl Pavel Bartoš, generální ředitel společnosti FITE, spoluautora projektu.

Podle slov Pavla Bartoše se jedná s velkou pravděpodobností o světový unikát, přinejmenším v Evropě zatím nemá obdoby.

Zatím pouze experiment, v budoucnu možná běžná praxe

Výkon elektrárny dosahuje 650 kW, provozována bude zatím pro výzkumné účely. „Není to ale zařízení, které bude sloužit k provozním účelům. Je to výzkumné, pilotní zařízení, na kterém se ověřuje spousta principů, které souvisí s důlním prostředím, s agresivitou vod a s dalšími věcmi,“ dodal Bartoš.

V budoucnu by mohly být podobné elektrárny využívány běžně, podle slov ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by mohly z části také řešit problém skladování elektřiny. „Tohle je alespoň malý příspěvek k řešení obrovského problému, jak při nových představách při snižování emisí CO2 zajistit, aby elektřina byla skladována z dob, kdy je jí nadbytek, do doby, kdy je jí nejvíce zapotřebí do špičkových hodin,“ řekl ministr Mládek.

Video ze zahájení provozu elektrárny ke zhlédnutí zde.

Zdroj úvodní fotografie: zdarbuh.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se