Elektrárna Dukovany má opravenou čtvrtou z osmi chladicích věží

DomůElektrárny v ČRElektrárna Dukovany má opravenou čtvrtou z osmi chladicích věží

Jaderná elektrárna Dukovany letos opravila čtvrtou z osmi mohutných chladicích věží, z nichž každá měří 125 metrů. Na obnově vnitřního a vnějšího pláště věže technici pracovali deset měsíců, práce stály přes 50 milionů korun. Modernizace dukovanských chladicích věží je tak v polovině. Příští rok přijde na řadu další věž, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Železobetonové věže slouží elektrárně od jejího zprovoznění v roce 1985, jsou určené k odvádění nevyužitelného zbytkového tepla z výroby elektřiny. U paty tyto věže v průměru měří 90 metrů a v horní části 60 metrů. Před několika lety byl systém chlazení Dukovan doplněn o dva nízké bloky věží s ventilátory, které jsou odolnější proti zemětřesení.

Pláště vysokých chladicích věží elektrárna obnovuje přibližně po deseti letech. Od února pracovalo na jedné z nich okolo 60 pracovníků společnosti specializované na opravy železobetonových konstrukcí ve výškách. Opravy vnitřku věže bylo potřeba udělat do léta, kdy mohla být chladicí věž mimo provoz. Na vnějším plášti věže technici pracovali z lávky zavěšené na ocelových lanech, to už věž sloužila svému účelu.

Ilustrační foto

Při opravě pláště věže technici odstranili nesoudržné betonové části a ošetřili ocelové armatury. Pak nanášeli vrstvu speciální správkové směsi a povrch natřeli šedou barvou.

Z chladicích věží stoupá čistá vodní pára. Díky provedeným úpravám vnitřních vestaveb u všech osmi věží se podle mluvčího snížil odpar vody, čímž klesla i spotřeba vody z řeky Jihlavy.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Elektrárna loni vyrobila 14,25 TWh elektrického proudu. Poslední letošní odstávka v elektrárně začne 25. prosince. Bude se týkat čtvrtého bloku, plánovaná je na 41 dní.