Domů
Elektřina
Hot Solar Cells: Ne jen hudba budoucnosti

Hot Solar Cells: Ne jen hudba budoucnosti

Vědci z americké MIT vyhlásili ve svém tradičním MIT Technology Review technologie, které zaznamenali nebo které nejspíše brzy čeká velký průlom. Mezi top 10 letos zařadili technologii zvanou hot solar cells slibující lepší efektivitu při pohlcování sluneční energie a možnost produkce i poté, co slunce zapadne. Vědci předpovídají, že její masivnější využívání by mohlo nastat již za 10 až 15 let.

Klasické solární panely i desítky let poté, co byly vyvinuty, zůstávají poměrně objemnými instalacemi s často nedostatečnou efektivitou. Hlavním problémem brzdící konvenční fotovoltaické elektrárny je fakt, že klasické panely dokáží pohltit a využít jen zlomek energie přicházející na zemský povrch (křemíkové články dokáží v dnešní době převést na elektřinu maximálně kolem 32 % energie pohlcené v podobě slunečního záření). Na MIT přišli s novou technologií kombinující fotovoltaické články s materiálem schopným absorbovat odpadní teplo, které články při ozáření produkují, a to následně přeměnit na světelné záření s ideální vlnovou délkou. Díky tomu je přeměna dopadajícího slunečního záření efektivnější.

 

 

Prozatím draze a jen ve vakuu

Zásadním prvkem, který nový typ zařízení využívá, je tazvaný absorber-emitter využívající vrstvy reagující na různé vlnové délky záření. Jejich absorpční vrstva převádí přicházející světelnou energii na tepelnou, přičemž při dosažení teploty kolem 1 000 stupňů Celsia přilehlá emitační vrstva vyrobená z fotonického krystalu tuto energii opět přemění na světlo s vlnovou délkou,kterou fotovoltaické články dokáží využít.

Dalším důležitým vylepšením, které američtí vědci v rámci HSC technologie testují, je speciální optický filtr. Ten „recykluje“ fotony tak, že propouští upravenou světelnou energii zatímco pro svoje vlastnosti nepoužitelné fotony vrací zpět na absorpční vrstvu, kde jsou znovu přeměňovány na tepelnou energii, kterou akumuluje a posléze opět mění na světelnou energii. Takto může zařízení vyrábět elektřinu i při (ne příliš dlouhé) absenci přímého slunečního svitu.

Nevýhodou je v současnosti nákladnost některých komponent a fakt, že technologie byla zatím úspěšně testována pouze ve vakuu, výzkum tedy ještě musí urazit dlouhou cestu. MIT předpovídá, že technologie by měla být komerčně dostupná v průběhu 10 až 15 let.

Zdroj videa: technologyreview.com/tr10

Zdroj úvodního obrázku: Wikimedia Commons

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ERÚ chystá radikální změnu v účtování elektřiny
7. srpen 2022, 23:01
Analytici očekávají, že ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
7. srpen 2022, 06:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
4. březen 2017, 13:43

S dovolením si zkusím otagoavný text.

tučné

podtržené

kurzíva

nadpis

>nesmyslotag/mesmyslotag<

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se