Domů
Elektřina
V Nizozemsku testují protihlukové stěny schopné vyrábět elektrickou energii

V Nizozemsku testují protihlukové stěny schopné vyrábět elektrickou energii

Holandští výzkumníci testují nové protihlukové stěny se zabudovanými solárními články, jež by kromě tlumení dopravního hluku mohly přinést benefit v podobě výroby elektrické energie.

Testy probíhají na dálnici A2 v nizozemském městě ‚s-Hertogenbosch. Pro účely testu byly podél rychlostní komunikace instalovány dvě protihlukové bariéry o rozměrech 5 x 4,5 m označovány zkratkou SONOB (z angl. solar noise barriers).

Praktické zkoušky, jež budou probíhat po dobu jednoho roku, mají přinést podrobné informace k možnostem širšího využití těchto speciálních bariér podél nizozemských dálnic a železnic.

1 km na 50 domácností

Kromě informací o potenciálu získané elektrické energie mají testy ověřit odolnost těchto stěn vůči vandalismu a náročnost jejich údržby.

Již během prvního měsíce měření prokázala, že jeden kilometr solárních bariér je schopný pokrýt roční spotřebu elektrické energie 50 domácností či poskytnout dostatek energie elektromobilu pro ujetí 900 000 km.

„V Nizozemsku je dostatek protihlukových bariér a potřebné solární technologie jsou taktéž dostupné. Zkoumáme možnosti integrace solárních článků do protihlukových bariér, tak aby byly odolné a působily esteticky,“ uvedl Stijn Verkuilen, vedoucí projektu SONOB ve společnosti Heijmans.

Dvě nedávno instalované bariéry SONOB, jež budou rok poskytovat výzkumníkům cenné informace. Zdroj: hejimans.nl

„Heijmans se zaměřuje na inovace. To znamená, že se pouštíme do více inovativních projektů, přičemž také spolupracuje s dalšími stranami, uvnitř i vně našeho sektoru. SONOB je dobrým příkladem,“ dodává Stijn Verkuilen.

Nepřehlédnutelným rysem těchto bariér jsou zabarvené, transparentní panely. Technologie použitá k výrobě těchto panelů byla vyvinuta pracovníky Technické univerzity Eindhoven. Tyto takzvané luminiscenční solární koncentrátory (LSC) zachytávají světlo a v koncentrované podobě ho přivádí k solárním článkům ukrytým uvnitř bariéry.

„Díky svému zabarvení jsou LSC panely více atraktivní, což je ve stavebním průmyslu výhodou,“ popisuje materiál Michael Debije, pracovník Technické univerzity Eindhoven. „Mimo to je tento materiál levný, může být dodáván v libovolné barvě, je odolný a LSC technologie pracuje i při zamračené obloze,“ dodává Michael Debije.

Zdroj úvodní fotografie: heijmans.nl

Komentáře

(2)

Mata

27. srpen 2015, 09:44

Dobry den, spravne je Nizozemsko, nikoli Holandsko: https://cs.wikipedia.org/wiki/Holandsko. M

Jan Budín

27. srpen 2015, 22:13

Opraveno :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.