Domů
Elektřina
Nový solární článek z černého křemíku se pyšní rekordní účinností

Nový solární článek z černého křemíku se pyšní rekordní účinností

Vědci z finské univerzity Aalto ve spolupráci s kolegy z Katalánské polytechnické univerzity překonali svůj původní rekord o téměř 4 procenta.

S využitím nanostruktur dosáhl tým výzkumníků rekordní účinnosti 22,1 %. Jedná se tedy o téměř 4% navýšení účinnosti (v absolutní hodnotě) ve srovnání s jejich předchozími úspěchy. Takto vysokého nárůstu dosáhli vědci pomocí nanesení tenké vrstvy křemíku na povrch fotovoltaických článků a integrace všech kovových kontaktů na spodní stranu článku.

Nová vrstva řeší dlouhodobě známý problém povrchové rekombinace, který až doposud limitoval účinnost konvenčních solárních panelů. Články využívající černý křemík se s tímto problémem nepotýkají a mohou se tedy stát budoucností solárního průmyslu.

Účinnost není vše

„Účinnost energetické přeměny není jediným parametrem, na který bychom měli pohlížet,“ říká profesorka Hele Savin, koordinátorka výzkumu z univerzity Aalto. Vzhledem ke schopnostem těchto článků zachytávat sluneční záření dopadající i pod nízkými úhly, dokáží generovat více elektrické energie než dnes tradičně používané články.

„Tato výhoda je důležitá především v severských oblastech, kde slunce svítí pod nízkým úhlem po velkou část celého roku. Ukázalo se, že během zimy v Helsinkách černé články vygenerovaly znatelně více elektrické energie než články klasické, i když jejich účinnost byla srovnatelná,“ dodává profesorka Savin.

Pro výrobu současné verze černých článků je využíván krystalický křemík p-typu, který je známý náchylností k degradaci vzhledem k obsaženým nečistotám. Podle slov profesorky Savin neexistuje žádný důvod, proč by nemohlo být dosaženo ještě vyšší účinnosti s využitím křemíku typu n či pokročilých struktur těchto článků.

„Plocha povrchu nejlepších článků byla již 9 cm2. Toto je dobrá výchozí pozice pro postupné navyšování rozměrů až do kompletních waferů a možnosti průmyslového využití,“ komentuje možnou budoucnost této technologie Savin.

Zdroj úvodní fotografie: Aalto University

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.