Domů
Elektrárny v ČR
Nováková: ČR může odložit jaderné projekty
Zdroj: ČEZ

Nováková: ČR může odložit jaderné projekty

Česká vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit společnost ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů v hodnotě několika miliard dolarů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Možností je podle ní prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Odklad rozhodnutí o výstavbě nových reaktorů je jednou z možností, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

„O výstavbě nových jaderných bloků nemůžeme rozhodovat pod tlakem, nechceme být pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů,“ uvedla Nováková v rozhovoru s agenturou, který se uskutečnil minulý týden a agentura ho zveřejnila dnes.

„Ministerstvo financí také analyzuje rizika potenciálních soudních sporů,“ dodala.

Babiš uvedl, že o odložení výstavby reaktorů jednal s energetickým koncernem ČEZ, jehož je stát většinovým vlastníkem.

„Odklad je jedna z alternativ, kterou jsme diskutovali na posledním jednání se zástupci společnosti ČEZ,“ řekl premiér Deníku.

Ilustrační foto

Menšinoví akcionáři ČEZ dlouhodobě tvrdí, že zatížení podniku náklady na jadernou expanzi by prakticky vynulovalo jejich zisky a dividendy. Část jich je sdružena kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra.

„Náš postoj není vyložené protijaderný. Celou dobu jen říkáme, že nás nikdo nemůže postavit před hotovou věc, a říct – ´Milí minoritní akcionáři, vy tady (v ČEZ) máte peníze. My ty vaše peníze použijeme, a vy buďte zticha a to, že o ně možná přijdete, to vám vlastně vadit nemusí´,“ řekl dnes ČTK Šnobr.

Ilustrační foto

Možné odložení rozhodnutí o stavbě nového bloku vítá.

„V tomto okamžiku tady není nikdo, kdo umí postavit technologicky vyspělou jadernou elektrárnu za rozumné peníze a v rozumném čase uvnitř Evropské unie,“ uvedl.

Souhlasí s Novákovou, že variantou může být prodloužení životnosti současných jaderných elektráren.

Dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037, tedy po 50 letech. Podle Šnobra je možné životnost prodloužit až na 60 let.

„Podobnou cestu plánuje podstoupit také Francie, Švédsko nebo USA,“ podotkl.

Dodal, že možností je například i stavba nové plynové elektrárny.

Jako realistický hodnotí postoj Novákové analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

„Ani podstatné zvýšení cen elektřiny, kterého jsme v posledním roce svědky, neposouvá nový jaderný blok do pozice komerčně zajímavého projektu pro podnikatelský subjekt, jakým je ČEZ, který přes většinové státní vlastnictví je povinen dbát na zájmy všech akcionářů,“ řekl ČTK.

Špatný investiční a finanční model podle něj může znamenat buď vleklé soudní spory s nejistým výsledkem pro stát, nebo zamítnutí ze strany Bruselu.

„Odklad finálního rozhodnutí by mě proto nepřekvapil,“ dodal.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) si společnost ČEZ, která je ze 70 procent státní, může dovolit postavit v Dukovanech nejméně jeden další blok. Nováková agentuře řekla, že se spolu s právníky, s premiérem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) snaží najít řešení, které by se vypořádalo se soudními spory a minimalizovalo náklady státu.

Ilustrační foto

„Uvědomujeme si, že existují reálná rizika osobní právní odpovědnosti nejen pro vedení ČEZ, ale i pro předsedu vlády, pro mě a pro ministryni financí,“ uvedla Nováková.

„Samozřejmě doufáme, že pro výstavbu nových reaktorů najdeme model, který by tato rizika eliminoval,“ dodala.

Už v srpnu ministryně uvedla, že o finančním modelu stavby by se mělo rozhodnout do konce letošního roku.

Celkem se o stavbu jaderného bloku v Česku podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Komentáře

(36)

energetik

29. říjen 2018, 15:20

Vypadá to že pomalu začíná vítězit rozum nad jaderným šílenstvím.

Trisa

29. říjen 2018, 15:58

Tak optimistický bych nebyl. Jen si uvědomili, že tohle je opravdu vysoká hra, kterou nikdo z nich nikdy nehrál a pokud se jim to vymkne, tak si to mohou odsedět. Doslova.

energetik

29. říjen 2018, 16:25

No je to risk, žádný tunelář teď neví co bude po Klausovi a Zemanovi a jestli ho amnestuje nebo vyznamená.

Milda

29. říjen 2018, 19:02

Nestraš, to nejsou solární panely.

Jan Veselý

29. říjen 2018, 19:35

Máte snad pocit, že ta politická partička všehoschopných se nějak významně proměnila? Umíte si představit ten "vejvar" na obří státní zakázce za stovky miliard?

Josef

29. říjen 2018, 23:33

nepokračování jaderného programu znamená , že budeme silně politicky závislí na dodavatelích plynu. Buďto na Arabech nebo na Rusku a cena el. energie bude výrazně vyšší než dnes.

Carlos

30. říjen 2018, 00:08

Na druhou stranu plyn těží a hodlají do budoucna těžit další a další státy, takže nejspíš bude kde brát. Navíc je tu vždy možnost podzemního zplyňování uhlí a jeho podíl by nemusel být na spotřebě tak vysoký, navíc tu máme pomalu se objevující P2G/P2L, takže k diverzifikaci zdrojů bude příležitost i možnost. Ne sice zítra, ale do roku 2035 klidně.

Jan Veselý

29. říjen 2018, 16:48

Je to jen pokračování: „Jádro potřebujeme, jádro je nutné, chceme stavět nové bloky, nikdo to nechce zainvestovat. To už je tady minimálně posledních 10, možná 15 let.“

John

29. říjen 2018, 17:12

Only nuclear is the right way.

Jan Veselý

30. říjen 2018, 14:18

Když jí miluješ, není co řešit.

Pavel

30. říjen 2018, 23:45

Oze tuneláři nic neřeší. Hlavně, že si mastí kapsy z cizího a za nic.

AP

29. říjen 2018, 17:14

Strach z minoritních akcionářů není na místě. Když ČEZ investoval do obnovy uhelných elektráren 100 mld. Kč, tak se minoritů neptal. Předložil akcionářům materiály, že návratnost takové obnovy je reálná, vedení společnosti tudíž postupuje s péčí řádného hospodáře a bylo vyřízeno. Proto i v tomto případě je potřeba najít způsob, který bude v souladu s požadavky na péči řádného hospodáře. Nižší dividenda nebude ze dne na den. Vyšší náklady na projekt budou po stavebním povolení, někdy po roce 2025, proto každý akcionář si může zvolit, zda do ty doby prodá akcie nebo si je ponechá, přežil hubená léta a profitoval po zprovoznění nového bloku.

energetik

29. říjen 2018, 17:26

Jenže je problém v tom. že většina akcionářů i těch nedobrovolných (plátce daní) není blbých a vědí že žádný profit po zprovoznění nového bloku se nebude konat a navíc to ještě zdraží el. energii.

AP

29. říjen 2018, 17:29

Plátci daní nejsou akcionáři. Akcionáři mají jiné zodpovědnosti, rizika a benefity. Tady je to potřeba rozlišovat.

AP

29. říjen 2018, 17:25

Východiskem je, aby se stát s ČEZem smluvně dohodl, že ČEZ rozjede projekt na vlastní naklady (10 mld. Kč během sedmi let), vybere dodavatele a dotáhne projekt do stavebního povolení. Stát se zaváže, že do stavebního povolení (rok 2025) společně s ČEZem najde způsob návratnosti projektu a připraví legislativu pro takový způsob financování. V jiném případě uhradí vzniklé náklady. Tím se vyřeší péče řádného hospodáře a vyhnou se soudním sporům ze strany minoritních akcionářů.

energetik

29. říjen 2018, 17:28

Už to stálo 2 mil. Kč za zrušené výběrové řízení, a je vyhrazeno dalších 35 mil Kč na rozkradení než se vůbec rozhodne jestli jo, nebo ne.

petrik

29. říjen 2018, 19:57

Neni lepsi si tech40% energie dovest z Rakouska ci Nemecka,nez jim prodavat za babku, kolik % vyvazime a budeme vyvazet?.......!! Tak jako tak to vse zaplati danovy poplatmik. Jsme ve stredu Evropy a vedeni mame na vsechny strany, kolik stoji pronajem vedeni,to uz se nikdo nedozvi a jeste si delat zle s atomem u sousedu, to uz tu jednou bylo.Asi ma CEZ male zisky ,EON priznal 10 miliard,kolik to dude pristi rok po zdrazeni o 10 % ?? Pokud se vymeni vsechny poulicni lampy a dalsi spotrebice za ECO, muzeme si dovolit i elektromobilitu , ikdyz za takovou cenu je neprodejna,zijte pri zemi....Nedovedu si predstavit za40 let D1 na elektromobily,ted uz je to jedno velke parkoviste.....

Vláďa

29. říjen 2018, 21:38

Pro začátek přesměrovat jeden blok z Dukovan na naší soustavu místo do Rakouska. Letní provoz by Rakousko přežilo ale zima jim dělá velké problémy.

Ondra

29. říjen 2018, 22:53

Vždyť do Rakouska z Dukovan nic neteče - maj tam přece speciální protijaderný filtry do zásuvky. Nebo to funguje jen na elektřinu z Temelína?

Jan Veselý

29. říjen 2018, 21:44

Já taky nemůžu pochopit tu obscesi s trvalou soběstačností. Jestliže, jak tvrdí "Wagneři", nemáme dost potenciálu pro to budoucí levné (OZE), tak je naší nejlepší strategií levně kupovat cizí přebytky a být připraven na nezávislost až bude zle.

Emil

29. říjen 2018, 22:59

Levně kupovat cizí přebytky můžete jen ve chvíli, kdy mají okolní státy levné přebytky. Až budou mít okolní státy naopak nedostatek, chcete kupovat co a kde? Nechcete snad tvrdit, že ty levné přebytky mají 365 dní v roce, že ne?

Vinkler

30. říjen 2018, 07:49

Až bude zle, bude se to chtít vyřešit co nejrychleji, ekologie neekologie. A to ani plynová ani jaderná do měsíce neumí. To budou tak jedině diesel nebo plynové motory.

Jan Veselý

30. říjen 2018, 14:20

"být připraven na nezávislost až bude zle" znamená, že máme být připraveni, ne že až bude zle, tak začneme řešit co dál.

energetik

29. říjen 2018, 22:38

Bohužel ČEZ je ze 70% státní a tedy do něj dobrovolně i nedobrovolně investovali všichni a tedy i očekávají dividendu. Když nebude, tak si úředníci ani politici nesníží platy, ale chybějící peníze vyberou vyšší daní, nebo vezmou důchodcům ze zdravotnictví atd...

JHE

30. říjen 2018, 01:22

Tak to bohužel dopadne, když o budoucnosti české energetiky budou rozhodovat lidé, kteří spolehlivou a bezpečnou dodávku elektřiny považují za trvalou samozřejmost. Doporučuji seznámit se minimálně s výstupy ze Státní energetickou politiky a Národního akčního plánu JE a zajistit jejich plnění. A pokud je někdo již považuje za překonané, což není můj případ, tak ať rychle zajistí jejich aktualizaci. Do té doby takováto prohlášení považuji za šíření poplašné zprávy.

Milan Vaněček

30. říjen 2018, 08:20

Ano rychle zajistit aktualizaci ASEKu podle reálných možností technologií, bez předsudků (bez xxxx to nééjde), rychle investovat pár miliard CZK do uhelných elektráren pro splnění zpřísněných limitů (viz dnešní zpráva zde o RWE). To může udělat (iniciovat) pouze ČEZ.

Martin Hájek

30. říjen 2018, 10:20

No dobrá, řekl jste si o to. Když bez předsudků a bez xxxx to néééjde, tak tu máme 700 milionů tun vysoce kvalitního uhlí pod Jiřetínem. :-)

Milan Vaněček

30. říjen 2018, 11:44

A to nám ho tam někdo ukradne jako nám ukradli uran (a zanechali zdevastované podzemní vody plus spousta dalších škod ...)?

Martin Hájek

30. říjen 2018, 13:22

Neukradne, bude potřeba to uhlí využít pro výrobu elektřiny a tepla. Je to zcela reálné a brzdí to jen předsudky. Když ty předsudky odstraníme, tak je to jasně nejvýhodnější řešení. Samozřejmě v létě ať ukáže fotovoltaika bez dotací co umí :-) :-) :-).

Lubos Vozar

30. říjen 2018, 14:54

A myslite ze to uhlie by bolo bez dotacii ekonomicky vytazitelne?

Martin Hájek

30. říjen 2018, 16:21

A myslíte, že ta fotovoltaika je bez dotací ekonomicky využitelná?

Lubos Vozar

31. říjen 2018, 10:17

Nie nemyslim, len som chcel poukazat na to, ze uholny sektor je dotovany tiez a to dost. Na slovensku by sme o tom vedeli rozpravat. Uholnu banu v dnesnej dobe bez priamych a nepriamych dotacie neotvorite. Mne vsak ide o to ze ked uz nieco dotovat tak nie mesacnu krajinu. Ved tie vase doly su vidno zo satelitov. Ako dlho bude trvat odstranenie skoda kto to zaplati? Nie som zaslepeny OZE zastanca, Kazda krajina ma svoje moznosti, ale radsej by som videl na slovensku 100 millionmi rocne dotovat stresne solarne instalacie a baterky, ako preplacat nejakej bani na blato cele vydavky, to je chore. Podobne je to s Jiretinem, to by vam ako naozaj neprekazalo dalsie pustosenie krajiny len za cenu lacnejsej (stale dotovanej) energie?

Carlos

30. říjen 2018, 17:51

A nemáte číslo na ty Australany? Prý tu chtěli zplyňovat jakousi uhelnou sloj u Mělníka. (neberte mne prosím s lokací zcela přesně, byla to jen krátká zpráva kdesi na iHned tak pět let dozadu) Myslím že jestli by se tu měla nějaká uhelná ložiska otevírat/rozšiřovat těžba, tak pak to musí být jen hlubinnou těžbou, nebo právě podzemním zplyňováním, nic jiného si myslím nemůžeme dovolit. Výzkum geotermálních ložisek pro teplárenství, minimálně, by se také neměl ignorovat, by spíš naopak, by se měla v co největší míře použít.

skodafil

30. říjen 2018, 10:56

A jak se prodluzuje zivotnost JE Dukovany na 60 let, Kefalin? Zaklekne se na SUJB?

Milan Vaněček

30. říjen 2018, 11:53

Vše je potřeba otevřeně prodiskutovat. Můj názor je následující: tlak EU na snižování emisí v energetice lze řešit pouze způsobem jako se řeší tlak na snižování emisí (všech) z aut: musíte zavádět stále více elektromobilů, v energetice musíte zavádět stále více OZE. Z EU vystoupit nemůžeme, musíme se snažit ho v rámci V4 zdemokratizovat a navrátit ke kořenům evropské integrace. Udělat z něj USA nejde, bez občanské války by to američané taky nezvládli. Já si válku nepřeji stejně jako velká většina evropanů.

skodafil

30. říjen 2018, 18:42

Z EU vystoupit muzeme a musime. Je to nase jedina zachrana pred naprostou zkazou.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.