Nový blok v Ledvicích? Až na podzim...

DomůElektřinaNový blok v Ledvicích? Až na podzim...

Nový nadkritický uhelný blok elektrárny Ledvice půjde ve třetím čtvrtletí letošního roku do zkušebního provozu. Zpoždění oproti původnímu plánu způsobila porucha parní turbíny. Původní plán přitom mluvil o spuštění bloku již na konci roku 2012. Náklady nového bloku jsou přes 30 mld. Kč. Skutečné náklady projektu budou známy až po skončení celého projektu a uvedení elektrárny do běžného provozu.

Prodleva oproti plánu byla způsobena zpožděným dodáním 139 m vysokého kotle. Následně došlo koncem července 2014 k poruše turbíny, jejíž oprava skončila až v lednu 2015. Dle mluvčího ČEZ pro severní Čechy mohlo být v únoru zahájeno najíždění nového výrobního bloku.

Zkušební provoz může začít po řádném seřízení a odzkoušení všech technologií, což by mělo být ve třetím čtvrtletí.

Nový blok přináší snížení veškerých emisí v průměru o 20 % a bude dosahovat účinnosti až 42,5 %. Snížení emisí elektrárna v Ledvicích dosáhne díky snížení spotřeby uhlí, která bude nižší o šestadvacet procent. Kvůli zpoždění však přichází společnost ČEZ o zisky, které by mohla získat díky nižší spotřebě uhlí.

Původně měla elektrárna Ledvice pět bloků, které byly vybudovány na konci 60. let dvacátého století. Čtyři bloky byly o výkonu 110 MWe, poslední blok měl 200 MWe. Po uvedení nového bloku do provozu bude fungovat už jen jeden opravený blok o výkonu 110 MWe. Celkový instalovaný výkon Ledvic tedy bude 770 MWe.

Teplo z elektrárny využívají města Bílina, Ledvice a Teplice.

Zdroj úvodní fotografie: čez.cz