Domů
Elektrárny v ČR
Pardubický hejtman: O elektrárně Chvaletice by měl rozhodovat jiný úřad

Pardubický hejtman: O elektrárně Chvaletice by měl rozhodovat jiný úřad

Elektrárny v ČR
2 komentáře
22. listopad 2019, 13:02
ČTK

Úředníci Pardubického kraje by nadále neměli rozhodovat o výjimce z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, protože jsou takzvaně systémově podjatí. Ministerstvo životního prostředí by mělo vybrat jiný krajský úřad, který ve věci rozhodne, řekl dnes České televizi a ČTK hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Podle něj je evidentní, že se úředníci dostávají pod tlak. Proti hnědouhelné elektrárně vystupují ekologičtí aktivisté, hovoří se na všech úrovních o smysluplnosti tepelné energie. Kraj nedávno obdržel od lidí petici, občané byli i na zastupitelstvu a ptali se na podrobnosti ohledně elektrárny, řekl Netolický.

„Na jedné straně krajská samospráva schválila energetickou koncepci, na straně druhé přicházejí na krajský úřad nejrůznější petice. A samozřejmě diskuse, které jsou vyvolávány o smysluplnosti tepelných elektráren, vyvolávají politický tlak, pod kterým by úředníci neměli být,“ řekl hejtman.

„A já se domnívám, že toto je přesně důvod takzvané systémové podjatosti. Celý krajský úřad by byl vyloučen ze správního rozhodování a věc by byla prostřednictvím ministerstva životního prostředí postoupena jinému krajskému úřadu,“ dodal hejtman.

Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí kraje podle ministerstva obsahovalo věcné i procesní vady. Elektrárna žádá o výjimku, protože k dosažení limitů, které nově požaduje Evropská unie od srpna 2021, by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Společnost Severní energetická (Sev.en).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PE
23. listopad 2019, 16:11

Maximalne stavebni urad,odstraneni stavby,nebo potom pamatkari....kdyz na to nestaci MZP...

Ivan Novák
24. listopad 2019, 11:49

A o odvolání by nemělo rozhodovat MŽP, neboť je samozřejmě taky systémově podjaté - zájmem přírody, který musí chránit podle zákona, lze odůvodnit nepovolení čehokoli, viz třeba splavnost dolního Labe. Vzato důsledně, něco sporného může povolit jen tehdy, když svou povinnost vykoná nedostatečně nebo rovnou poruší.

Svého času výjimky ze ZOPK apod. vydávala vláda, ale žádostí bylo tolik ... moc práce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se