Domů
Elektrárny v ČR
Sobotka: ČR výhledově počítá s výstavbou jaderného bloku, na OZE nelze spoléhat
Letecký pohled na JE Temelín.

Sobotka: ČR výhledově počítá s výstavbou jaderného bloku, na OZE nelze spoléhat

Na obnovitelné zdroje energií nelze v současnosti zcela spoléhat, jaderná energetika přispívá v České republice k zajištění bezpečných dodávek elektřiny. V projevu na Evropském jaderném fóru v Bratislavě to dnes řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Podle jeho slovenského kolegy Roberta Fica by bylo chybou nepokračovat v přípravě česko-slovenského projektu výstavby nové jaderné elektrárny na západě Slovenska, byť v současnosti se podle něj nové jaderné zdroje stavět nevyplatí.

„Především dnes, v době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie, je potřeba mít k dispozici zdroj, který zajistí stabilní dodávky čisté energie v základním zatížení sítě. Ačkoliv vnímáme přínos rozvoje obnovitelných zdrojů a jejich posilující roli do budoucna, za stávajících podmínek na ně výhradně nelze spoléhat,“ řekl Sobotka.

Podle českého premiéra je jaderná energetika jedním ze základních kamenů české energetické soustavy. Sobotka rovněž uvedl, že Česko výhledově počítá s výstavbou dalšího bloku v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Jaderný reaktor Dukovany

„Vnímám, že jaderná energie budí vášně. Mrzí mě snahy tyto emoce využít pro nevěcnou diskreditaci jádra. Velmi často je to čirý populismus. Respektuji rozhodnutí zemí, které se rozhodly jádro ve své energetice nevyužívat. Očekávám, že tyto země budou plně respektovat princip svobodné volby energetického mixu,“ řekl Sobotka.

Slovenský premiér Fico řekl, že česko-slovenský projekt výstavby nové jaderné elektrárny v západoslovenských Jaslovských Bohunicích získal kladný posudek v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí.

„Bylo by velkou chybou, pokud bychom zmeškali čas a nepřipravovali dokumenty. Budeme připraveni na období, kdy se výstavba nových zdrojů může stát atraktivní a aktuální. Pokud vznikne příznivé investiční prostředí, tento projekt můžeme kdykoli oživit,“ poznamenal Fico, který je dlouhodobě zastáncem jaderné energie, jež má na Slovensku největší podíl na výrobě elektřiny.

jaderné palivo

Projekt možné výstavby nové atomové elektrárny na Slovensku zastřešuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, kterou v roce 2009 založilo Slovensko spolu s českým koncernem ČEZ. Od té doby došlo na trzích k výraznému poklesu cen elektřiny.

Význam jaderné energie na Slovensku stoupne po dokončení dvou rozestavěných bloků v jaderné elektrárně Mochovce, kterou vlastní největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne. Dostavba se proti původním plánům ovšem prodražuje a zpožďuje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
4. říjen 2016, 11:46

V době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů (myšleny pravděpodobně FVE a VtE) zdroje pro základní zatížení (tj. jedou pořád na max) v dobách přebytku výroby dělají přebytky ještě horší a v dobách nedostatku výroby nejsou schopny navýšit výkon. Tedy logicky spíše překážejí než pomáhají. Co je opravdu potřeba je flexibilní produkce a spotřeba a je úplně jedno jestli bude doplňovat jaderný baseload nebo OZE s proměnlivou výrobou.

Panu premiérovi by to měl někdo vysvětlit.

Milan Vaněček
4. říjen 2016, 12:42

Naprostý souhlas. V roce 2035 budou ve světě instalovány Terrawatty výkonu slunečních elektráren, s větrem to bude podobné, staré Francouzské JE již budou odstaveny a nových vybudováno jen pár, Německo oslaví 13 let bez jaderných elektráren,

zkrátka ČR zůstane se svou koncepcí (50% elektřiny z jádra) jako kůl v plotě....

C
5. říjen 2016, 22:32

Nehledě na to že baseload je podivný konstrukt, v minulosti, vlastně tam se s moderní technologií opět vracíme, ke konceptům nalezeným v počátcích, se tomu říkalo doba nízkého konsumu. A to tehdy hlavní stroj elektrárny stál, byly li stejnosměrná, a vše běželo na baterie (často Tudor).

Podle mne je nutné vypíchnout, citát pana Roberta Fica (Ale proč proboha překládat Slovenčinu do Češtiny, vždy to není tak cizí jazyk!)

>>Bylo by velkou chybou, pokud bychom zmeškali čas a nepřipravovali dokumenty. Budeme připraveni na období, kdy se výstavba nových zdrojů může stát atraktivní a aktuální. Pokud vznikne příznivé investiční prostředí, tento projekt můžeme kdykoli oživit<<

Ano projekční příprava může běžet, ale teď rozhodnout o tom že se bude stavět je totální blbost, rok, dva pět, pak možná podle situace. Ale to co hodlá předvést zřejmě naše vláda, nebo to co předvádí v energetické koncepci, která nepíše rámce, ale direktivy, neboli jinak, není dispozitivní, ale kogentní, neboli tvrdí procenta podílu zdrojů, je totální průšvih. Jen velmi rychle zastará, pokud by byla psána rámci, neboli popsala cíle, nehrozilo by to a šlo by je plnit ekonomicky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se