Temelín kvůli koronaviru zrušil exkurze, posílil dezinfekci

DomůElektrárny v ČRTemelín kvůli koronaviru zrušil exkurze, posílil dezinfekci

Jaderná elektrárna Temelín zrušila kvůli šířící se nákaze koronaviru všechny exkurze. Posílila dezinfekci v autobusech, jež vozí zaměstnance, omezila i mítinky. Jsou to preventivní opatření, aby elektrárna zabránila případným problémům, které by mohly mít dopad na provoz jaderného zařízení. Novinářům to dnes řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Temelín má podrobně propracované plány krizového a havarijního řízení. ČEZ kvůli novému typu koronaviru zřídil centrální tým a zavedl řadu opatření. „Zrušili jsme veškeré exkurze, uzavřeli informační centrum, dbáme zvýšené hygieny, co se týče osobní hygieny i dezinfekce prostorů ve vozech, které vozí zaměstnance na elektrárnu a z elektrárny,“ řekl ředitel.

Vedení elektrárny dále omezilo kontakty mezi zaměstnanci. Platí pokyn nepořádat mítinky a schůzky, kde by bylo najednou v jedné místnosti víc než 30 pracovníků. Část těchto akcí Temelín ruší, část vede formou videokonferencí. „Zrušili jsme služební cesty do rizikových oblastí, jako je Čína nebo jižní regiony. Před bufety jsme instalovali dávkovače dezinfekčních gelů,“ řekl Kruml.

Jihočeští hygienici v posledních třech dnech testovali na nákazu koronavirem osm lidí, ani u jednoho se virus neprokázal. Všichni se vrátili z míst, kde se nákaza objevila. Od začátku února testovala českobudějovická nemocnice na koronavirus 19 lidí. Výsledky všech byly negativní. Hygienici zatím v kraji nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu 140 lidem. Všichni se vrátili ze zemí, kde se virus objevil.

Temelín s 1300 zaměstnanci je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,2 TWh elektřiny.