Domů
Elektrárny v ČR
Temelín má nové bezpečnostní rámy, zlepší i kontrolu výbušnin

Temelín má nové bezpečnostní rámy, zlepší i kontrolu výbušnin

Jaderná elektrárna Temelín má sedm nových bezpečnostních rámů. Jsou citlivější a nově dovedou určit přímo část těla, v níž je kovový předmět. Temelín zmodernizuje i kontrolu výbušnin a narkotik. Investice do rámů činí pět miliónů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Rámové detektory obměnil ČEZ kompletně jak v Temelíně, tak v Dukovanech na Vysočině.

„Opatření reflektují bezpečnostní situaci v Evropě. K dalším krokům bude patřit vymezení nejdůležitějších míst elektrárny, kde posílíme bezpečnost,“ řekl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Díky novým rámům získá ochranka více informací, kontrola je přitom stejně dlouhá, do deseti vteřin.

Díky novému rentgenu elektrárna posílila i kontrolu obuvi.

„Je to ale až třetí krok, kterému předchází kontrola celotělovým rámem a ručním detektorem kovů. Vedle kovových předmětů je ochranka vybavena zařízením na kontrolu výbušnin a narkotik. I tady plánujeme modernizaci,“ řekl mluvčí.

Ilustrační foto

Bezpečnostními rámy projdou denně stovky lidí. Stačí drobný kovový předmět a rám na pracovníka upozorní zvukovým i světelným signálem. Následuje kontrola ručním detektorem, procedura je stejná jako na letištích.

Rámy zachytí i šrouby v noze nebo kovové kyčle, i proto mají tito zaměstnanci speciální kartu. Ostatní lidé s kovovými implantáty, kteří vstupují jednorázově, musí ochrance předložit lékařské potvrzení.

Temelín je od loňských březnových útoků v Bruselu ve zvýšeném bezpečnostním stupni číslo jedna. Ten se vyhlašuje, když se zhorší bezpečnostní situace v zahraničí, zejména v EU.

V Temelíně se při tomto stupni zvyšuje monitoring okolí elektrárny. Nejvyšší stupeň je tři, při něm je zákaz vstupu lidí s doprovodem a střežený prostor jaderných elektráren se uzavírá.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v Česku, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.