Domů
Elektrárny v ČR
Temelín mění na I. bloku separátory, stoupne tak výkon

Temelín mění na I. bloku separátory, stoupne tak výkon

Technici v jaderné elektrárně Temelín mění na prvním bloku, který je odstavený, dva separátory. Stodesetitunová zařízení zbavují páru vlhkosti a přihřívají ji. Vedení elektrárny čeká, že tak stoupne výkon, řádově v jednotkách elektrických megawattů (MWe). Loni vyměnili energetici separátory na druhém bloku. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Výměna separátorů zahrnuje 453 činností, jde o jednu z nejnáročnějších prací při odstávce bloku. Separátor váží 110 tun, je dlouhý 30 metrů a vysoký čtyři metry. Přes transportní koridor ho museli energetici zvednout na strojovnu do výšky 15 metrů. „Pozice separátorů jsou přesně dané, aby je bylo možné spojit s okolní technologií. Proto jsme je museli usadit s milimetrovou přesností,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Umístit takto jeden separátor zabralo osmihodinovou směnu. Specialisté použili mostový jeřáb s nosností 125 tun. „Náročné bude i napojení na další technologii. V praxi to znamená, že technici ze Škody JS musí každý separátor propojit s šesti desítkami potrubí o průměru od dvaceti milimetrů do lehce přes dva metry. Vše pak budeme ověřovat zkouškami,“ sdělil člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Ilustrační foto

Při odstávce I. bloku, která začala na konci března a potrvá asi dva měsíce, vymění v Temelíně zhruba čtvrtinu paliva. Podílí se na ní asi 1000 pracovníků ČEZ a dodavatelských firem. Platí proto přísná koronavirová opatření. „V praxi to může znamenat až tisíc testů zaměstnanců i dodavatelů denně,“ řekl Sviták. Odstávka druhého bloku začne v červenci.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 4,8 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
8. duben 2021, 10:34

To je mnohonásobně obtížnější a mnohonásobně dražší operace než vyměnit střídače ve velké FVE po zhruba stejné době provozu.

Emil
8. duben 2021, 10:59

Kolik stojí vyměnit střídače u 7 GWp FVE?

Milan Vaněček
8. duben 2021, 13:10

Kolik stojí výměna separátorů?

Emil
8. duben 2021, 13:23

To přece musíte sám dobře vědět, když jste schopen tvrdit, že "To je mnohonásobně obtížnější a mnohonásobně dražší operace než vyměnit střídače ve velké FVE".

Milan Vaněček
8. duben 2021, 15:13

Tak že to je mnohem obtížnější, pozná i laik po přečtení článku, neníliž pravda? Přečtěte si to prosím ještě jednou.

Co se týče ceny, to by nám musel ČEZ prozradit, takhle to berte jen jako můj odhad, kdyź chcete oponovat, uveďte Vaše čísla a zdroje.

Emil
8. duben 2021, 15:34

Ne že bych čekal něco jiného, než že to tvrzení o "mnohonásobně dražší operaci než vyměnit střídače" je jen na úrovni zbožného přání. Požadavek "když chcete oponovat, uveďte Vaše čísla a zdroje", je klasickou ukázkou argumentačního faulu "Důkazní břemeno":

bezfaulu. net/argumentacni-fauly/utok/dukazni-bremeno/

O obtížnosti jsem vůbec nic nepsal, jde o argumentační faul odvedení pozornosti.

Milan Vaněček
8. duben 2021, 16:52

O obtížnosti jsem psal já a je evidentní že mám pravdu.

Na Vaši otázku jsem nedokázal odpovědět, jen jsem napsal že to ví ČEZ.

Zkrátka aby JE vydržela více než 20 let potřebuje vysoké průběžné investice, Temelín již dříve dostal jednu takovou-oprava turbíny, teď má další-separátory.

A.O
8. duben 2021, 21:04

Důvodem výměny je hlavně touha po vyšším instalovaném výkonu a tím pádem lepšímu využití jaderného paliva. To samé byly, pokud si dobře pamatuji, i úpravy na turbínách.

Ostatně díky těmto investicím vzrotl výkon jednoho bloku prakticky o 1/5 => jednu střední uhelku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se