Domů
Elektrárny v ČR
Temelín prodlouží v roce 2017 odstávky obou bloků celkově o 50 dní
Temelín v noci

Temelín prodlouží v roce 2017 odstávky obou bloků celkově o 50 dní

Jaderná elektrárna Temelín v tomto týdnu prodloužila plánované odstávky v roce 2017. Jednotlivé bloky novější ze dvou českých jaderných elektráren budou odstaveny o 24 resp. 26 dní déle, než se původně plánovalo. Důvodem je vyšší rozsah kontrol a koordinace s odstávkami Dukovan. Podle mluvčího Temelína by delší odstávky v roce 2017 měly být vykompenzovány kratšími odstávkami v následujících letech.

V tomto týdnu se jedná již o druhé prodloužení odstávek na Temelíně. Po prodloužení aktuálně probíhající odstávky na druhém bloku byla na začátku tohoto týdne upravena data i pro rok 2017:

 OdDoZměna v dnechZměna výroby elektřiny
Blok č. 125. 8. 201710. 11. 201724 dní0,6 TWh
Blok č. 212. 5. 20171. 8. 201726 dní0,65 TWh

Celkem vyjde prodloužení odstávek na obou blocích na 50 dní a s ohledem na vyrobenou elektřinu cca na 1,2 TWh.

„Aktualizace souvisí s aktualizací podnikatelského plánu, ke které došlo shodou okolností v těchto dnech. Harmonogram odstávky je „živý organismus“, který se připravuje s velkým předstihem a před zahájením se ještě upravuje podle aktuálních potřeb. To byl právě tento případ.“
Marek Sviták, tiskový mluvčí JETE

Úpravy se dotkly dat odstávek i jejich délky. Podle tiskového mluvčího hrála roli koordinace s odstávkami v Dukovanech, zohledňovaly se požadavky ČEPS na rekonstrukce rozvoden a zvyšoval se i rozsah prováděných činností.

„Například do harmonogramu našich odstávek jsme nově zařadili modifikaci uzlu pojišťovacích ventilů kompenzátoru objemu. Zvýšil se i rozsah kontrol. V obou přídech jde o věci, které by byly v budoucnu prováděny. Delší odstávky v roce 2017 tak budou kompenzovány kratšími odstávkami v následujících letech.“
Marek Sviták, tiskový mluvčí JETE

Aktuální plán odstávek bloků Temelína na rok 2017
Aktuální plán odstávek bloků Temelína na rok 2017. Zdroj: Monitoring JE

V současné době není v Temelíně v provozu ani jeden z bloků. Druhý blok měl původně najet 26. srpna, ale jeho spuštění je odsunuto až na 1. října tohoto roku.

I přes současné odstavení obou bloků je díky prakticky nepřetržité výrobě z letošního prvního pololetí výroba k dnešnímu dni přibližně o 15 % vyšší, než v loňském roce. Objem vyrobené elektřiny v tomto roce je možné očekávat na úrovni cca 13 TWh. V příštím roce pak zhruba 14 TWh.

Odstávku čeká blok č. 2 na Dukovanech

Během zítřka bude dle plánu odstaven i blok č. 2 na jaderné elektrárně Dukovany, který se připravuje na prodloužení povolení k provozu. Zpět do sítě by měl začít dodávat elektřinu opět 15. března 2017.

JE dukovany

Odstávky na rok 2017 prodlužovaly na konci června i Dukovany, kde dojde k rozsáhlejší kontrole svarů a přípravě na dlouhodobý provoz. Kromě prvního bloku, kterému byla prodloužena licence k provozu na jaře tohoto roku, čeká proces prodlužování licence i třetí a čtvrtý blok.

Obecně delší odstávky jaderných bloků v ČR v loňském, letošním a příštím roce částečně způsobily kontroly svarů, které měla na starosti společnost Tediko. Při kontrole dokumentace se objevily nedostatky, v jejichž důsledku se tisíce svarů kontrolovaly opakovaně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Milan Vaněček
15. září 2016, 13:26

Je vidět, že koeficient využití v Temelínu i Dukovanech systematicky klesá (2015-7). Už aby začali stavět nové elektrárny...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se