Domů
Elektrárny v ČR
Temelín provede cvičení na havárii s únikem radioaktivních látek

Temelín provede cvičení na havárii s únikem radioaktivních látek

Havárie s únikem radioaktivních látek bude námětem cvičení v jaderné elektrárně Temelín, které začne v úterý. Již třetí letošní cvičení v Temelíně potrvá do 23. května. Lidí v bezprostředním okolí elektrárny se akce nedotkne, ale mohou zaslechnout kolísavý tón sirén a zahlédnout cvičné výjezdy monitorovacích týmů. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Letos naplánoval Temelín devět cvičení. Během toho aktuálního zkusí energetici, jak funguje havarijní štáb.

„Prověřovat se budou komunikační kanály mezi elektrárnou, Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a dalšími složkami, které by se podílely na řešení mimořádné události,“ řekl mluvčí.

Obyvatel se podle něj cvičení nedotkne. Pouze 22. května ráno asi zaznamenají zvuk sirén z areálu elektrárny a ve středu 23. května se bude v okolí Temelína pohybovat skupina monitorující radiační situaci a odebírající vzorky.

„Půjde o jedno auto a pracovníci použijí běžný pracovní oděv, nikoli ochranné obleky,“ doplnil Sviták.

Ilustrační foto

Začátkem března skončila v Temelíně plánovaná odstávka prvního bloku, která začala loni v prosinci a trvala 83 dní. Letos plánují energetici ještě odstávku druhého bloku, která začne 29. června a potrvá dva měsíce.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se