Domů
Elektrárny v ČR
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
Jaderná elektrárna Temelín

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Elektrárny v ČR
4 komentáře
24. září 2020, 13:16
ČTK

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. SÚJB to oznámil na svém webu. Inspektoři úřadu a další specialisté vyhodnotili přes 163.000 stran dokumentů, v Temelíně udělali za poslední tři roky víc než 200 kontrol. ČEZ požádal o nové povolení letos 25. března.

Povolení je na dobu neurčitou, ČEZ ale musí pravidelně, především v ročních intervalech, úřadu vždy znovu dokládat informace o bezpečnosti, zařízení a personálu. Energetici musí prokázat, že plní všechny podmínky související s bezpečným provozem.

„Před vydáním povolení vyhodnotili inspektoři SÚJB a specialisté podpůrných organizací přes 163.000 stran podkladové dokumentace. Z hodnocení ani z kontrol nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily,“ uvedl SÚJB.

Ilustrační foto

Na obnovu povolení k provozu I. bloku se Temelín připravoval od konce roku 2018. „Na dokumentaci i fyzických kontrolách pracovaly řádově desítky expertů ČEZ a výsledkem je velmi detailní přehled, který je důležitý pro jaderný dozor, ale i pro nás a naše plány,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Pro druhý blok zatím Temelín nové povolení nepotřebuje, je platné ještě dva roky.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 10,6 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
PetrV
25. září 2020, 01:21

Tak druhý blok snad bude jednodušší.

Hlavně aby fungovaly kritické casti primárního okruhu včetně polárního jeřábu...

Rostislav Žídek
26. září 2020, 00:47

163 000 stran?

wtf?

energetik
28. září 2020, 09:32

Některé kopírky to zvládají za pár minut.

T
28. září 2020, 15:22

Potrubi se neda rentgenovat pres kopirku,ale u nas je mozne ,,vse,,...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se