Domů
Elektrárny v ČR
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. SÚJB to oznámil na svém webu. Inspektoři úřadu a další specialisté vyhodnotili přes 163.000 stran dokumentů, v Temelíně udělali za poslední tři roky víc než 200 kontrol. ČEZ požádal o nové povolení letos 25. března.

Povolení je na dobu neurčitou, ČEZ ale musí pravidelně, především v ročních intervalech, úřadu vždy znovu dokládat informace o bezpečnosti, zařízení a personálu. Energetici musí prokázat, že plní všechny podmínky související s bezpečným provozem.

„Před vydáním povolení vyhodnotili inspektoři SÚJB a specialisté podpůrných organizací přes 163.000 stran podkladové dokumentace. Z hodnocení ani z kontrol nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily,“ uvedl SÚJB.

Ilustrační foto

Na obnovu povolení k provozu I. bloku se Temelín připravoval od konce roku 2018. „Na dokumentaci i fyzických kontrolách pracovaly řádově desítky expertů ČEZ a výsledkem je velmi detailní přehled, který je důležitý pro jaderný dozor, ale i pro nás a naše plány,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Pro druhý blok zatím Temelín nové povolení nepotřebuje, je platné ještě dva roky.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 10,6 TWh.

Komentáře

(4)

PetrV

25. září 2020, 01:21

Tak druhý blok snad bude jednodušší.

Hlavně aby fungovaly kritické casti primárního okruhu včetně polárního jeřábu...

Rostislav Žídek

26. září 2020, 00:47

163 000 stran?

wtf?

energetik

28. září 2020, 09:32

Některé kopírky to zvládají za pár minut.

T

28. září 2020, 15:22

Potrubi se neda rentgenovat pres kopirku,ale u nas je mozne ,,vse,,...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.