Domů
Elektrárny v ČR
Temelín zmodernizoval laboratoř, která kontroluje materiály

Temelín zmodernizoval laboratoř, která kontroluje materiály

Laboratoř jaderné elektrárny Temelín zaměřená na kontroly materiálu má nově akreditaci na všechny typy kontrol. Jde o materiály určené třeba na výrobu potrubí. Při kontrolách tak ČEZ nemusí spoléhat jen na dodavatele, ale parametry si ověří sám. Do vybavení laboratoře investoval ČEZ asi 50 milionů korun. Jde o jeden z dalších kroků, jak posílit bezpečnost jaderných elektráren. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Laboratoř umí prověřit chemické vlastnosti materiálu nebo určit detailní složení. Certifikaci pro kontroly v plném rozsahu získala nedávno od Českého institutu pro akreditaci. Temelín musel prokázat, že laboratoř má moderní vybavení, kvalifikovaný personál i jasný systém kontrol.

Laboratoř bude ověřovat kvalitu přednostně pro obě české jaderné elektrárny. „S ohledem na množství kontrol budeme podle potřeby i nadále využívat akreditované laboratoře,“ uvedl vedoucí střediska Petr Fousek.

Ilustrační foto

Náročná byla podle mluvčího i příprava zaměstnanců. Inženýři musí mít vysokoškolské vzdělání v oboru, na práci se pak v jedné z českých laboratoří připravovali téměř rok.

„Výsledkem je, že si teď umíme sami nezávisle ověřit, že reálné složení materiálu odpovídá hodnotám, které uvádí výrobce v dokumentaci. Konkrétně to znamená, že z obyčejného kusu kovu umí naši materiáloví inženýři zjistit, z čeho byl vyroben, jaký je jeho stav a vlastnosti,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 13,1 TWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.